Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #13  
Παλιά 06-11-14, 14:11
Το avatar του χρήστη paraskevas
paraskevas Ο χρήστης paraskevas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-10-2013
Περιοχή: Λήμνος
Μηνύματα: 285
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από PETROS_AFRICANOS Εμφάνιση μηνυμάτων
Παρασκευά καλημέρα και καλή αρχή.Σου εύχομαι να χαρείς πολύ το ενυδρείο και τα ψαράκια σου. Για να σου δώσω τις φιλικές συμβουλές μου θα σου προτείνω να βγάλεις το χαλίκι που κάνει στρώσεις ( όχι επιφανειακές ) με τροφή που δεν καταναλώθηκε και απόβλητα των ψαριών και ανεβάζουν τα νιτρικά ΝΟ3 και να βάλεις χαλαζιακή άμμο ψιλή ( Carat 6 ). Για να προλάβω κάποιους που θα σου πούνε να πλύνεις ψιλή άμμο θαλάσσης θα σου πω ότι κάνει το ίδιο πρόβλημα με το χαλίκι γιατί η κοκκομετρία της δεν είναι σαν της Carat 6. Πάρε και τα υγρά της ΑΡΙ που είναι μαζί για GH & KH και κάνουν 20€ και τα υγρά της ΑΡΙ PH 7,4 - 8,8 με 14€ όχι τα 6,0 - 7,6. Μείωσε τα ταϊσματα σε ένα. Κοίταξε πάνω στο κουτί του τεστ ΝΟ3 την ημερομηνία λήξης. Αν δεν έχει λήξει κάνε καθημερινές αλλαγές από 50% και πάνω. Θα επιχειρήσω να σου προτείνω και το ξύλο αν δεν είναι mopani,redmoore ή πλατάνι καλά επεξεργασμένο να το αφαιρέσεις και να συνεχίσεις με μετρήσεις μήπως φέρει ένα μέρος ευθύνης.
Πετρο ευχαριστω για τα καλα λογια, τωρα στις υποδειξεις το χαλικι δεν μπορω να το αφεραισω τωρα και θα πορευθω με αυτο.
το τεστ για gh +kh θα το παρω καποια στιγμη απο τεστ εχω το master kit οποτε εχει μεσα το high ph. το ταισμα θα το μειωσω σε ενα, οι ημερομηνιες ληξεις ειναι ενταξει,τωρα οσον αφορα τις αλλαγες στην αρχη εκανα μερικες μεγαλες αλλα τα νιτρικα ηταν ακομα υψηλα καθημερηνες 50% ειναι λιγο δυσκολο να κανω γιατι το νερο το περνω απο μια πηγη κοντα στο σπιτι μου με το δοχειο αλλαγης νερου 40λιτρων, αλλα θα προσπαθησω να κανω πιο πολλες μικρες.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από johnpecn` Εμφάνιση μηνυμάτων
Συμφωνώ με αυτά που λεει ο Τάκης ,αλλα αν μετράς νιτρικά στη βρύση τότε εκεί ειναι το προβλημα
σε ρώτησα και πιο πάνω το νερο της βρύσης ειναι πόσιμο;
Το νερο φιλες μου που βαζω στο ενυδρειο ειναι απο την ιδια πηγη απο οπου πινουμε. θα δοκιμασω να κανω πιο πολλες ενδιαμεσες αλλαγες νερου και να μειωσω το ταισμα και θα δουμε
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από takis_gt Εμφάνιση μηνυμάτων
Ωραίο το ενυδρείο σου, καθαρό.
Πρόσθεσε εύκολα φυτάκια, κάνε μερικές γενναίες αλλαγές να πέσουν τα νιτρικά σου, αν δεις πάλι πως ανεβαίνουν τότε ή μεγαλώνεις τις αλλαγές ή ταΐζεις λιγότερο, κάνε και ένα καθαρισμό στο φίλτρο (ειδικά στα σφουγγάρια) μήπως έχει μαζευτεί τροφή και σου ανεβάζει νιτρικά
φυτα το εχω στο προγραμμα να βαλω απλα περιμενα να δουλεψει λιγο το ενυδρειο. αυτο με τα σφουγγαρια δεν το ειχα σκεφτει θα το κανω σημερα που θα κανω μια αλλαγη γυρω στο 30%

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη paraskevas : 06-11-14 στις 14:11 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01685 seconds with 11 queries