Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #7  
Παλιά 31-10-14, 16:10
Narvian Ο χρήστης Narvian δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-10-2014
Περιοχή: Ευβοια
Μηνύματα: 54
Προεπιλογή Το'πιασα

Ναι συνηθως οταν ξεκινα κατι λαθος κανεις σπασμωδικες κινησεις μετα να σωσεις τα ασυμμαζευτα, ετσι μαλλον την επαθα κι εγω.

Στερεοτυπα απο ταινιες (Βλεπε μεγαλη των μπατσων σχολη) που δειχνουν στρογγυλες γυαλες με χρυσοψαρα και κακιστη ενημερωση απο pet shop η κλπ πλανοδιους, εχουν φερει αποτελεσματα ΔΙΣΤΥΧΩΣ σαν τα δικα μου με θετικο προσημο προσπαθειας και με αρνητικο ελλειμα παιδειας οσον αφορα το ξεκινημα, γιατι οταν ξεκινας κατι μετα ξεδιπλωνονται ολα αυτα που του εδωσες + και - και ενος κακου.. Μυρια επονται λενε.

Τωρα πρεπει να προλαβω τον χρονο απο οτι καταλαβαινω ωστε να σωσω το Χρυσοψαρο αν και ανθεκτικα για Begginers εχουν και αυτα ενα οριο σιγουρα στα.. Πειραματα!

Κριμα, οχι για το κοστος ενος "ενυδρειου" 25 ευρω που αγορασα ως σωστο με βαση το τι μου προτεινε ο πωλητης του ψαριου, αλλα γιατι θαρρω πως πρεπει να αναπροσαρμωσω αρκετα οπως μια αλλη led ταινια σε χρωμα και μηκος μιας και το dimmer και το τροφοδοτικο τα εχω και αυτο μετραει θαρρω για το φωτισμο, να επενδυσω συντομα σε ενα απλο κουτι τυπου ΙΚΕΑ 30 λιτρων και να διαμορφωσω χωρο για αυτο, οπως και να δω τι θα κανω με το στρωσιμο του φιλτρου αργο με τροφη, η γρηγορο με μπολι και ελεγχο.

Θα κανω το καλυτερο που μπορω και οπως ειδα τρωγοντας ερχεται η ορεξη και φυσικα αυτο μετραει!
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από takis_gt Εμφάνιση μηνυμάτων
Να προσθέσω κάτι (ένα ένα τα θυμάμαι).
Είναι αναγκαία και η αγορά τεστ, μόνο έτσι θα ξέρεις αν το ενυδρείο σου είναι έτοιμο ή να βρίσκεις τις αιτίες αν δεν πάει κάτι καλά, χωρίς αυτά είναι σαν "να οδηγάς νύχτα χωρίς φώτα".
Να υπενθυμήσω πως μέχρι να μπει στρωμένο φίλτρο θα πρέπει να κάνεις τακτικές έως καθημερινές αλλαγές, για το 10λιτρο δε, θα πρέπει ακόμα και 2 φορες την ημέρα, με νερό αποχλωριομένο και όμοιας θερμοκρασίας με του ενυδρείου. Δηλαδή τώρα θα έχεις τον κουβά μόνιμα γεμάτο και πρωι βράδυ θα αλλάζεις νερό , προσεκτικά και απαλά για να μη στρεσάρεις το ψάρι. Και όπως κατάλαβες , οι λάθος διαδικασίες δεν επηρεάζουν και κουράζουν μόνο το ψάρι, αλλά κουράζουν και τον ιδιοκτήτη, εσένα δηλαδη, και στο τέλος τα βαριέσαι και τα παρατάς, και όμως είναι πολύ απλά και σχετικά εύκολα αρκει να ξεκινήσεις σωστά
Σε ευχαριστω Takis_gt οπως βλεπω βασικοτατο ειναι τα λιτρα και το φιλτραρισμα τα υπολοιπα ειναι λιγο ως πολυ .. gadgetακια στο ποσο μετρανε στην ζωη ενος Χρυσοψαρου Black Moor και σε αυτα τα βασικα μεν ειμαι κατα το ημισι επιεικα σωστος λογω αποκλειστικα του φιλτρου που ερχετε της επομενες ημερες, αλλα απο θεμα λιτρων 2 στα 10.
Ειναι πια θεμα τι μπορω, για νοεμβρη μαλλον θα καταφυγω στο καλαθι ΙΚΕΑ μαλλον και για δεκεμβρη ωστε να στρωσω αργα μεσω τροφης το φιλτρο, και να αλλαζω 1-2 φορες την εβδομαδα το νερο στο 30λιτρο του ΙΚΕΑ ως του να παρω ενα 30+ λιτρο ενυδρειο με γυαλι οπως θελω εκει γυρω στο δεκεμβρη, θα ενημερωσω για το οτι ειναι σε 30 λιτρα εστω και κακην κακως μεσα στις επομενες ημερες... Ευχαριστω για τον κατατοπισμο, και οσον αφορα τωρα τον ελεγχο με τα τεστ. Τεστ κανουμε στην Βρυση να εχουμε ενα μεσο ορο με αποκλιση +-5% στην μετρηση μας ωστε να ξερουμε στο περιπου τι μας δινει αυτη και μια αλλη μετρηση σε ας πουμε στρωμενο φιλτρο και νερο για να ειμαστε ακριβεις και στις 2 αυτες περιπτωσεις ειτε χωρις φιλτρο που θα δουλευω εγω τωρα μεσω του ΙΚΕΑ και μετα κανονικα, για το ποσο νερο πρεπει να αφαιρουμε και να προσθετουμε στο ενυδρειο ε;
p.s. εχω και την γνωση πως οταν στρωσει το φιλτρο ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ να καθαριστουν τα βιολογικα υλικα και το φιλτρο εσωτερικα με νερο βρυσης γιατι τα καλα βακτηρια θα εξοντωθουν και πλενουμε με νερο του ενυδρειου που συλλεγουμε με την αντικατασταση!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Narvian : 31-10-14 στις 16:10 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02010 seconds with 11 queries