Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #17  
Παλιά 27-10-14, 10:26
Το avatar του χρήστη saxlina
saxlina Ο χρήστης saxlina δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-02-2012
Περιοχή: Ευοσμος
Μηνύματα: 263
Send a message via Skype™ to saxlina
Προεπιλογή

επειδη προσφατα το δοκιμασα Bill, θα σου πω αυτο που θες εμπειριες...
τα Protomelasπου ειχα 4 τον αριθμο τα ειχα απο μικρα περιπου 5 εκ. μαζι με 4 afra white top, iodotropheus maingano
μετα με τα δυο πρωτα και aulonacara red dragon , acei
περιπου για δυομιση χρονια...
απο διατροφη ειχα την κλασσικη mbuna tropical,spirulina ocean nutricion ,και κατεψυγμενη γαριδα που και που....
στην συνεχεια ειχα προσθεσει και μια για παμφαγα της tropical σε μωβ συσκευασια...για βασικη.
Τα συμπερασματα μου?
τα protomelas ηταν μικρα δεν σκοτωνοντουσαν με τα αλλα, ειχα ομως δυο αρσενικα και ναι μεν το μεγαλυτερο εβγαζε εντονα χρωματα οταν ηθελε να ζευγαρωσει,και κυνηγουσε τον ανταγωνιστη αλλα οταν εβγαλα τον δευτερο ο πρωτος εχασε εντελως τα χρωματα του...
Ζευγαρωμα παρεπιμπτοντως ειδα μονο οταν αφαιρεσα τα maingano και ειχα protomelas iodotropheus και afra....9 ψαρια.
Γεννα δεν ειδα....λογικο νομιζω....
τα αλλα δυο που εδωσα σε φιλο (γιατι κρατησα μονο το ζευγαρι που χορευε) γεννησαν στο δικο του που ηταν μικροτερο(150 λιτρα σε σχεση με το δικο μου 320)και εκαναν 10-15 μικρα....τα δικα μου τιποτα...
Ολο αυτο το διαστημα ο μονος που μπουκωνε και τις δυο θηλυκες ητνα ο iodotropheus...μια την μια μια την αλλη...πολλες γεννες φιλε!οσες αλλαγες στην συνθεση και να εκανα δεν ενοιωθε.
Τα μαινγανο τα ειχα 2 χρονια εβγαλε μια γεννα που την εφαγε και μετα γεννησε 12 μικρα ,τοτε την εβγαλα μαζι με τα μικρα και τα εδωσα στον κουμπαρο μου...
τα αφρα εβγαλαν μια γεννα 5 μικρα και εζησε το ενα...
Αρα ολα ζοριζοντουσαν να ζευγαρωσουν και εχανα τις γεννες ισως απο protomelas..
χαρακτηριστικο ειναι οτι μια φορα ειδα μικρο που βγηκε απο το στομα της μανας κατω στο βυθο να πεφτουν απνω του 3-4 να το φανε,αυτο κολυμπισε στην επιφανεια και ενστικτωδως ανοιξα το καπακι και το επιασα...
το εσωσα βαζοντας το στην γεννηστρα,αλλα το εφαγαν τα μικρα λιγο μεγαλυτερα του...
Στην φαση που εβαλα αυλονακαρες γιατι ηθελα να το γυρισω σε haps και aulonacara για να ειμαι σωστος διατροφικα, απο τον Φεβρουαριο μεχρι τον Ιουνιο εχασα και τις εξι μια καφε 15 μερες, πιστευω λογω στρες γιατι οι μπουνες και κυριως ο iodotropheuw κυνηγουσε τους παντες,εκανε τσαμπυοκα ακομη και στον μεγαλυτερο του δυο φορες protomelas.
Συμπερασματα:
Το θεμα διατροφης ισως το λυσεις με ουδετερες τροφες οπως για παμφαγα,
αλλα θα χασεις τα εντονα χρωματα, εγω μονο γκρι εβλεπα απο τα χαπς
τα red dragon δεν εγιναν ποτε red μονιμα πορτοκαλι...
θα χανεις πολλα μικρα απο τις γεννες εκτος κι αν προλαβαινεις να βγαζεις τις μπουκωμενες πριν τα αφησουν,
και ο κυριαρχος μπορει να μην ειναι πολλες φορρες ο προφανης, ισως καποιο αλλο ειναι ο μαγκας...
αυτος θα γενναει φουλ,
Ενταξει τα λιτρα μου δεν ηταν για τοσα ψαρια ισως σε 500-600 λιτρα να ηταν αλλιως τα πραγματα, αλλα παλι κατι θα χασεις χρωματα γεννες ψαρια κατι δεν μπορει...
γι αυτο και τελικα το καλοκαιρι πηγα να τα πουλησω ολα και να στησω κατι διαφορετικο και ποιο σωστα, αλλα εκανα την μ.'΄.,'.΄,'.@#@α και τα εστειλα στον Σταυρο τον Πυροσβεστη στα ΧΑΝΙΑ ,acei protomelas,afra
σε μικρη συσκευασια και τα ΨΟΦΗΣΑ ΟΛΑ μονος μου...αδοξο τελος...
ΑΥΤΑ!
__________________
ΔΟΞΑ ΤΩ ΘΕΩ ΠΟΥ ΤΗΝ ΠΑΛΕΥΟΥΜΕ ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ ΜΑΖΙ ΜΕ ΕΜΑΣ ΚΑΙ ΤΑ ΨΑΡΙΑ ΜΑΣ
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01783 seconds with 11 queries