Θέμα: Αρχάριος
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #43  
Παλιά 23-10-14, 08:33
Το avatar του χρήστη poltre
poltre Ο χρήστης poltre δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-05-2014
Περιοχή: Ζεφύρι Αττική
Μηνύματα: 143
Προεπιλογή

Σ΄ ευχαριστώ maria.
Θέλω να αναφέρω μερικά πράγματα για το στήσιμο γενικότερα.
1. Το ενυδρείο στο καπάκι έχει 1 ανεμιστήρα 8 εκ. και 1 ανεμιστήρα 12 εκ. συνδεδεμένο με τον stc-1000. Θερμαντήρα δεν έχω και από ότι έχω καταλάβει σε εσωτερικούς χώρους δεν θα χρειαστεί ποτέ. Εκτός βέβαια αν κάποιος ζει το χειμώνα χωρίς θέρμανση με ανοιχτά τα παράθυρα και επιπλέον ρίχνει και κανένα παγάκι στο ενυδρείο.
2. Στο ενυδρείο υπάρχει μια αερόπετρα από την αριστερή πλευρά, απέναντι από το spray bar. Εδώ έχω κάνει ένα κόλπο που μπορεί να φανεί χρήσιμο σε κάποιους. Έχω κατεβάσει το καλώδιο του αισθητήρα θέρμανσης μαζί με τον σωλήνα της αεραντλίας και τα έχω δέσει με πλαστικούς ιμάντες πάνω στο μπαστούνι εισόδου του φίλτρου, από την πίσω μεριά, οπότε δεν πολυφαίνονται. Ο σωλήνας λοιπόν της αεραντλίας κατεβαίνει ευθεία κάτω στο "σιφόνι" του φίλτρου και μετά προχωράει μέσα στην άμμο, χωνευτός. Βοηθάει και το πάχος του υποστρώματος (περίπου 4 εκ.) διασχίζει όλο το κάτω μέρος του ενυδρείου και φτάνει στην απέναντι πλευρά, οπότε δεν φαίνεται τίποτα άσχημο (να κρέμονται καλώδια).
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  RAW_5507.jpg
Εμφανίσεις:  250
Μέγεθος:  43,3 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  RAW_5508.jpg
Εμφανίσεις:  285
Μέγεθος:  147,1 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  RAW_5510.jpg
Εμφανίσεις:  257
Μέγεθος:  159,5 KB  
__________________
“Ω απέραντη νοσταλγία για κάτι που πότε δεν ζήσαμε κι όμως αυτό υπήρξε όλη η ζωή μας...” Τάσος Λειβαδίτης
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01510 seconds with 11 queries