Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #35  
Παλιά 17-10-14, 17:03
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Κοιτα,
με χρυσόψαρα δεν υπάρχει (ή δεν γνωρίζω εγω προσωπικά) ψάρι που να ταιριάζει εύκολα ή να μπορεί ζήσει μαζί,
για να βάλουμε ένα είδος ψαριού σε ενυδρείο μαθαίνουμε πρώτα από όλα τις συνθήκες και τις παράμετρες που θέλει το συγκεκριμένο ψάρι
και έχουμε
χρυσόψαρα
σύμφωνα με αυτό http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=74230
τα χρυσόψαρα θέλουν
Παραμετροι νερου διατηρησης χρυσοψαρων
pH 7.2-8.0
GH 10-18 dGH
Θερμοκρασια (στο ενυδρειο) 5-28C (αναλογα την εποχη του ετους)
Για τα fancy λιγο πιο περιορισμενες οι θερμοκρασιες (15-28C)
Απαιτειται αποφυγη αποτομων μεταβολων των παραμετρων.
Φυσικα επιβιωνουν και σε παραμετρους εκτος των παραπανω, αλλα αν μιλαμε για ιδανικη διατηρηση τοτε:
pH 7.6
GH 12 dGH
Θερμοκρασια 10-26C. Fancy: 18-26C. (αναλογα την εποχη του ετους)

τα Tetra Black widow-Gold σύμφωνα με αυτό http://www.seriouslyfish.com/species...mbus-ternetzi/
θέλουν
Water Conditions
Temperature: 68-78°F (20-26°C)
pH: 6.0-7.0
Hardness: 5-20°H

Ετσι θα βρίσκεις τι θέλει το κάθε ψάρι και αν ταιριάζει το ένα με το άλλο και ασε τα pet-shop να λένε ότι θέλουν, να πουλήσουν θέλουν και πουλάνε φύκια για μεταξωτές κορδέλες
το ίδιο ισχύει και για το cat-fish, βρες πιο είδος ακριβώς είναι , βρες τι παράμετρους θέλει και αποφασίζεις αν το κρατήσεςι ή όχι.Αλλα, έχεις ήδη υπερπληθησμό, που σημαίνει πως δεν μπορείς να βάλεις τίποτα άλλο, ακόμα και ενα σαλιγκάρι επιβαρύνει το νερό με ρύπους , που σημαίνει πως πρέπει να κάνεις πιο πολλές και πιο μεγάλες αλλαγές νερού.
Επίσης το ενυδρείο είναι κοντό για χρυσόψαρα, τα 3 πόδια είναι 91 εκατοστά, τα Comet και τα Subunkin μεγαλώνουν πολύ, θέλουν πάνω από 1,20 , άλλος ένας λόγος που δεν πρέπει να βάλεις άλλο ψάρι.
Και για να καταλάβεις δες ενα βίντεο απο το δικό μου το ενυδρείο που είναι 1,20 και 280 λίτρα καθαρό,
BORKED
Το μεγάλο το comet το έχω 2,5 χρόνια και είναι 25 εκατοστά, είναι σε ενυδρείο 1,20 και πάλι δεν μπορείς πως είναι και άνετο, σκέψου πως θα είναι το δικό σου σε 90 εκατοστα όταν μεγαλώσει, και επίσης να σου πω πως και εγώ δεν έχω λίγα ψάρια, είναι αρκετά για τον όγκο του ενυδρείου, και για αυτό προσθέτω καθημερινά τουλάχιστον 50-60 λιτρα νερό, δηλαδή 350 λίτρα την εβδομάδα (το ενυδρείο είπαμε πως είναι 280 λίτρα), υπολόγισε τώρα τι αλλαγες θες και εσύ, και σου το είπα και πριν, όταν κανεις τεστ νιτρικά θα καταλάβεις πόσο και ποσες φορες θα πρέπει να κάνεις αλλαγές

Τώρα που τα κεραμικά τα έβγαλες είναι νεκρά από βιολογία, είναι σαν να πας να παρεις καινούρια, τα πλένεις , τα βράζεις να απολυμανθούν και αν έχεις χώρο τα βάζεις πάλι, σε 15-20 ημέρες θα αρχίσουν να αποκτουν βιολογία πάλι.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από antegeia7 Εμφάνιση μηνυμάτων
οτι και καλα εκει ειναι η αμωνια κλπ κλπ.... βγαλτα λεει και ενα σε καμια βδομαδα παρε αλλο. δεν τα εχω πεταξει παντως....τι λες να τα βαλω πισω?

Πλύνε τα , βράστα , και βάλτα αν χωράνε
και να τους πεις πως αμμωνία έχει ΤΟ ΞΕΡΟ ΤΟΥΣ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ, αλλά τόσα ξέρουν και τόσα λένε


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από antegeia7 Εμφάνιση μηνυμάτων
Σ.Σ.... Δεν ξερω γιατι αλλα 1 μηνα τα φυτα εχουν επιβιωσει..... πλιν ενως που το ρημαξανε. ο ανουβιας εχει 35 δολαρια με το ξυλο του. Αξιζει η θα τον καταβροχθησιυν κ αυτον? ελπιζω μην πεσι ξαφνικη πεινα....

Η ανουμπια είναι από τα λίγα φυτά που δεν τρώνε τα χρυσόψαρα, αυτή θα ζήσει.
Πανάκριβη είναι όμως, παρτην σκετη και δεστην εσυ με πετονια πάνω σε ένα ξύλο ή μια πέτρα, μη δίνεις τσαμπα λεφτα

__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου



Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Τάκης : 17-10-14 στις 17:03 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01933 seconds with 10 queries