Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #10  
Παλιά 09-10-14, 22:17
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

το οτι γεννανε αυγα δεν σημαινει απαραιτητα πως ζουνε καλα.
αν δεν εχουν τι αλλο να κανουν και τα πανε καλα(το ζευγαρι) θα γεννησουν.τι θα κανουν?
το μεγεθος τους μου φαινεται μικρο και ισως το μικρο ενυδρειο την εχει κανει ηδη τη ζημια του.(νανισμος)

συμβαινει αρκετες φορες να τρωνε τα μικρα οι γονεις, ειδικα σε εξημερωμενα ειδη.
αν το ενυδρειο ητανε μεγαλο θα υπηρχανε περισσοτερες πιθανοτητες να γλυτωσουν μερικα.

εξαιτιας του μεγεθους,ισως χανεις μικρα και με αλλους τροπους.(πχ να τα ρουφαει η εισοδος του φιλτρου αν δεν βαζεις σφουγγαρι κλπ)

ετσι κανουν ολοι σχεδον,αφηνουν τα μικρα μεσα για 2-3 βδομαδες και μετα αφαιρουνε τους γονεις απτη γεννηστρα.

δεν ειναι λαθος,απλα εμενα μου φαινεται καπως "στραβη" ολη αυτη η ιστορια της μεταφορας γονιων κλπ.

το γιατι πεθαινουν οταν τα μεταφερεις,ειναι αλλο καπελο.καταρχην,δεν θα επρεπε να μεταφερεις τα μικρα,αλλα τους γονεις.
τα μικρα ειναι πολυ ευαισθητα για τετοιο στρες και διακυμανσεις σε παραμετρους.την επομενη φορα θα μετακινουσα τους γονεις,και οχι τα μικρα.
αλλα για να το κανεις αυτο θες μεγαλυτερο ενυδρειο ωστε να βαλεις τα μεγαλα και να κρατησεις το 80αρι για γεννηστρα.(ακομα και για γεννηστρα εμενα μου φαινεται μικρο αλλα τεσπα).

για φωτογραφια πατα "advanced" οταν γραφεις την απαντηση σου και πηγαινε λιγο παρακατω εκει που λεει "διαχειρηση συνημμενων αρχειων".
πατα το και θα σου ανοιξει νεο παραθυρο για να ανεβασεις τις φωτο σου.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01367 seconds with 11 queries