Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #2  
Παλιά 01-10-14, 22:01
Το avatar του χρήστη johnpecn`
johnpecn` Ο χρήστης johnpecn` δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-08-2008
Περιοχή: Βυρωνας
Μηνύματα: 1.640
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από poltre Εμφάνιση μηνυμάτων
Είμαι αρχάριος με ενασχόληση 6 μηνών. Κάτοχος ενυδρείου με 2 χρυσόψαρα. Το θέμα αφορά την παροχή οξυγόνου μέσα στο νερό, που από ότι όλοι συμφωνούμε κάνει καλό στα ψάρια γενικά... Όσα θέματα διάβασα (πιστέψτε με διαβάζω και ξαναδιαβάζω) με απώτερο σκοπό την βέλτιστη υγεία των ψαριών μου και ειδικά στα χρυσόψαρα, αναφέρουν ότι η αεραντλία βοηθάει στην οξυγόνωση του νερού. Ξέρουμε όλοι, οχι τόσο με τις φυσαλίδες που παράγει, όσο με την ανατάραξη που αυτές προκαλούν όταν φθάνουν στην στάθμη του ενυδρείου μας. Συγκεκριμένα, το ενυδρείο μου έχει μήκος 80 εκ. και το φίλτρο μου έχει ικανοποιητικό, σε λίτρα, κάδο βιολογικού υλικού (Eheim 2215-3 ltr χωρητικότητα). Όμως, μετά από προσεχτική παρατήρηση διαπίστωσα ότι παράγει ικανοποιητικό κυματισμό στο ένα τρίτο της απόστασης από το spray bar (τοποθετημένο στην στενή πλευρά του ενυδρείου) στο δεύτερο τρίτο (δηλαδή στο μέσο του ενυδρείου) ο κυματισμός φθίνει σημαντικά και στο τρίτο τρίτο (απέναντι πλευρά) το μόνο που κάνει, είναι να καταφέρνει απλά να μην αφήνει στάσιμο το νερό. Σκέφτηκα λοιπόν σύμφωνα και με τα περισσότερα posts στον παρόν forum να αγοράσω και να τοποθετήσω μια αεραντλία στην απέναντι πλευρά της εξόδου του φίλτρου μου, ώστε να βελτιώσω την ανατάραξη της επιφάνειας. Μια φθηνή αεραντλία, λοιπόν μαζί με τα παρελκόμενα (λάστιχο και ανεπίστροφη βαλβίδα) στοιχίζε περί τα 10+ ευρώ. Όμως εγώ αποφάσισα και έπραξα κάτι διαφορετικό: αγόρασα μια φθηνή αντλία-κυκλοφορητή (10,00 ευρώ) την τοποθέτησα μόλις κάτω από την επιφάνεια του νερού, αντικριστά από το spray bar και ο κυματισμός που παράγεται ίσως είναι καλύτερος και απ΄ του φίλτρου μου με αποτέλεσμα ΟΛΗ η επιφάνεια του νερού να κυματίζει έντονα, κάτι το οποίο θα πετύχαινα μόνο αν έβαζα 3 αεραντλίες (30,00 + ευρώ) τουλάχιστον... Μου έχει διαφύγει κάτι; κάνω κάποιο λάθος;;; άσε που δεν μου αρέσουν οι μπουρμπουλήθρες!
Όχι φιλε μου έκανες το καλύτερο ,έψαχνα αυτές τις μερες σελίδες σχετικά με δυαλυτοτητα οξυγόνου και co2 στο νερο και ποσο επηρεάζει το ενα το άλλο, και σε ενα απ αυτά που έμαθα (σιγουρέψα) ηταν οτι ο καλύτερος τρόπος οξυγονωσης του νερού ειναι η αναταραξη
__________________
test
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01600 seconds with 11 queries