Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #9  
Παλιά 29-09-14, 00:47
asteris_veria Ο χρήστης asteris_veria δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-10-2010
Περιοχή: Ξάνθη
Μηνύματα: 386
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mavras Εμφάνιση μηνυμάτων
επανερχομαι στο θεμα λοιπον αφου εχουμε καποιες (μικρες αλλα μαλλον βασικες) εξελιξεις.
εχω στην κατοχη μου το ενυδρειο της παραπανω αγγελιας μαζι με ολο τον εξοπλισμο.

το ενυδρειο γεμιστηκε στο μπαλκονι ωστε να ειμαι απολυτως βεβαιος οτι δεν χανει και στην συνεχεια αδειαστηκε, πλυθηκε και ξεπλυθηκε με αφθονο νερο.
το χαλικο (ασπρο και μαυρο) εχει ξεπλυθει και θα ξαναξεπλυθει πριν μπει μεσα στο ενυδρειο.
καπου εδω αρχιζουν οι ερωτησεις μου και ειναι καμποσες...!
-χρειαζομαι ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ εξωτερικο φιλτρο? απο την αρχη? μπορω να ξεκινησω με τα εσωτερικα και μετα να γυρισω σε εξωτερικο αν και εφοσον δεν κανουν δουλεια?
Τα εξωτερικα ειναι πιο βολικα στη συντηριση,πιανουν λιγοτερο ογκο στο ενυδρειο αρα κερδιζεις λιτρα και επισης εχουν μεγαλο χωρο για βιολογικο υλικο που ειναι και το βασικοτερο σε ενα ενυδρειο για να στηριζεται η απαραιτητη βιολογια σου.Ποσα λιτρα ειναι το ενυδρειο?Τι εσωτερικα φιλτρα σκεφτεσαι?Εγω προτεινω εξωτερικο απο την αρχη βεβαια.Καποιο οικονομικο αν οχι της EHEIM.
-το να βαλω μαυρη αφισα στο πισω μερος ειναι μονο αισθητικο ή παιζει ρολο και σε κατι ακομα? να βαλω μαυρο αυτοκολλητο βινυλιου?
Περισσοτερο αισθητικο ειναι το θεμα αν βαλεις μονοχρωμο φοντο τονιζεις τα χρωματα του ενυδρειου και διχνει πολυ καλυτερα.Δεν φενονται και τυχον καλωδια απο πισω.Μπορεις να βαλεις και αυτοκολλητο απο εξω μερια ενοειται εχω και εγω σε ενα ενυδρειο μου.
-για να βαλω ζωντανα φυτα χρειαζομαι κατι αλλο στον πατο του ενυδρειου ή το χαλικι ειναι αρκετο?
Τα χρυσοψαρα μασουλανε τα περισσοτερα φυτα οποτε μπορεις να βαλεις μονο καποια ειδη σκληρα οπως η anubia που εχει πολλα ειδη αν ψαξεις.Ειναι πολυ ευκολο φυτο το δενεις πανω σε ξυλα και πετρες δεν φυτευεται και δεν χρειαζεσαι ουτε καποιο υποστρωμα ουτε λιπασματα μονο φωτισμο.
-τι φυτα μπορω να βαλω με ασφαλεια στα χρυσοψαρα και που τα βρισκω?
Οπως ειπα και παραπανω σκληρα φυτα .Τα βρισκεις απο χομπιστες που πουλαν ή χαριζουν ή σε καποιο petshop
-φωτισμος? λευκος μονο και ποσες ωρες την ημερα?
Μονο λευκος 6500kelvin λαμπα περιπου 0,3-0,5watt/λιτρο για αυτα τα ευκολα φυτα καπου 6-8 ωρες ειναι καλα
ευχαριστω προκαταβολικα!
και κανε καλο στρωσιμο καλυτερα μπολι απο καποιο υγιες ενυδρειο.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01645 seconds with 11 queries