Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #4  
Παλιά 11-09-14, 20:17
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ΧΑΡΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
Το ενυδρείο είναι 100 χ 45 χ 40 στα 150 λίτρα καθαρά.

Αμμωνία μηδέν, δεν κάνω άλλες μετρήσεις, και κάνω αλλαγή νερού 30% κάθε βδομάδα.

Τα fantail τρώνε πιο γρήγορα γιατί βλέπουν την τροφή και την τρώνε αμέσως.

Ο μπλακ μουρ ρουφάει όλα τα χαλίκια και τα φτύνει μέχρι να πέσει σε τροφή. Καμιά φορά η τροφή είναι μπροστά στο πρόσωπό του και αυτός την προσπερνάει Τρώει όμως κανονικά γιατί όση ώρα οι άλλοι μασουλάνε αυτός κάνει εξερεύνηση και βρίσκει.

Η σκέψη μου είναι μήπως ταίζω λίγο αλλά αυτό θα το ρωτήσω σε άλλο νήμα. Θα ανεβάσω φωτογραφία με την ποσότητα τροφής που βάζω να πάρω γνώμες γιατί ακόμα το ψάχνω περί δοσολογίας.

Ενδεικτικά, ρίχνω 4-5 medium pellets και λίγη ποσότητα flakes που πέρνω με τα δυο μου δάχτυλα. Ταίζω αυτήν την ποσότητα 2 φορές την ημέρα.
Οι διαστάσεις σου και τα λίτρα σου για 3 χρυσόψαρα αυτού του είδους δεν είναι άσχημες.
Τάισε και καιμια φορα παραπάνω, αρκει το νερό να μη ξεπερναει τους 26 βαθμούς. Θα πρέπει όμως να κάνεις μέτρηση και ΝΟ3 να δεις μήπως πρέπει να κάνεις πάνω από 30% αλλαγή νερού. Προσωπικά τα δικά μου τα ταιζω και 3 και 4 μπορεί και 5 φορές αλλά οι αλλαγές μου (οι προσθήκες νερού καλύτερα) είναι υπερ-γενναίες
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου



Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Τάκης : 11-09-14 στις 20:17 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01586 seconds with 11 queries