Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #16  
Παλιά 05-09-14, 20:34
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kalmichalis Εμφάνιση μηνυμάτων
τα flakes εχουν κατεργασμενη πρωτεινη ενω οι κατεψυγμενες ακατεργαστη... να φανταστω αυτη ειναι η απαντηση....

αλλα οι κατεψυγμενες πχ μοσχοκαρδια η καρδια γαλοπουλας είναι και πιο δυσπεπτες, υπάρχει κάποια κατεψυγμένη τροφή που να μην είναι δυσπεπτη? Πχ γαρίδα η κατι σε ψαρικο, (πάντως όχι beefheart) ...? Και ρωτάω γτ στο δικό μου ενυδρείο έχω κόψει τις κατεψυγμένες λόγω ασθενειών... Ακόμη και μια φορά στις 10μερες να έριχνα είχα θέμα... και δεν ταιζω ποτε ξανα κατεψυγμενες... απλα εχω παρα πολλες τροφες απο flakes...
απλα δεδομενου οτι τα flakes ειναι κατεργασμενα εχετε να μ προτεινετε κατι ευπεπτο με σχετικα καλο ποσοστο πρωτεινης ???

1. Εγώ θα σου γράψω πάλι... αν και μου έχεις δώσει την εντύπωση ότι ή ενοχλείσαι ή σου είναι αδιάφορο (μπορεί βέβαια... να έχω εκτιμήσει και λάθος).
2. Διαβάζεις πολλά... και μπερδεύεσαι... κάτι που κι εγώ πάθαινα όταν ξεκίνησα. Το ότι είχα κάνει "αχταρμά" τις πληροφορίες... το ανακάλυψα πολλά χρόνια μετά... όταν έχοντας πλέον αποκτήσει την εμπειρία... ξαναδιάβαζα τα βιβλία μου, ήξερα πλέον το τι και το γιατί και απορούσα... "μα καλά πως γίνεται να καταλάβαινα άλλα αντί άλλων";
3. Έβαλες 4 τροφές από την Ο.Ν. μπορείς να μου πεις πόσες από αυτές, προτείνει η εταιρία για δίσκους; Γιατί για παράδειγμα ΔΕΝ δίνεις Discus flakes αλλά Prime reef... πεταλούδες ή δίσκους έχεις; ΔΕΝ σου λέω ότι είναι τελείως λάθος... αλλά γιατί ΔΕΝ δίνεις και αυτή. Γιατί ΔΕΝ δίνεις την Discus formula pellets;
Η Silverside έχει 12% πρωτε'ί'νη... όχι 13,5%. Γιατί την δίνεις... ΔΕΝ είναι κατεψυγμένη;
4. Γιατί αναφέρεσαι μόνο στα flakes... οι τροφές σε pellets... ΔΕΝ κάνουν;
5. Έχεις προβλήματα με ασθένειες και θεωρείς ότι φταίει η τροφή... εγώ και τόσοι άλλοι που τα'ι'ζουμε κατεψυγμένες... ΔΕΝ θα έπρεπε επίσης να έχουμε;
Μήπως την φτιάχνεις μόνος σου; Δίνω 6-7 διαφορετικές κατεψυγμένες τροφές (πέραν των αποξηραμένων)... τα ψάρια μου θα έπρεπε να φεύγουν, το ένα μετά από το άλλο;
6. Ψάξε να βρεις που και τι κάνεις λάθος... μόνο έτσι θα σταματήσουν τα προβλήματα.
7. Το ποσοστό της πρωτε'ί'νης ξαναλέω (όπως και τα τα'ί'σματα)... εξαρτάται από την ανάγκη (ανάλογα με την ηλικία) των δίσκων.-
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dimitris77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Την ce οι δικοι μου δισκοι δεν την ακουμπησαν ποτε.Ασε που διαλυεται στο νερο και γινεται χαλια ολο το ενυδρειο.
Είναι η μόνη τροφή (καρδιά) που αρέσει ακόμα και στους "άγριους" που έχω. Το δικό μου νερό, ΔΕΝ το θολώνει... κάτι πρέπει να κάνεις λάθος... πιστεύω.-

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Diskus fan : 05-09-14 στις 20:34 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02011 seconds with 11 queries