Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #37  
Παλιά 06-08-14, 19:04
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
το γραφω ετσι για να υπαρχει για οποιον χρειαστει.
ημουνα αναβυσσο και ειχαμε πολυ μεγαλο θεμα με τα τσιμπουρια.
δηλαδη οταν λεω μεγαλο,εννοω οτι δεν εχω ξαναδει τοσα τσιμπουρια σε ολη μου τη ζωη.

μαλιστα σε σκυλι ενος γειτονα αλλα και στη βεραντα,αναγκαστηκα και εριξα σεμπασιλ.απτο σκυλι,παιζει να φυγανε και 3000 τσιμπουρια μετρωντας και τα πολυ μικρα.χωρις υπερβολη!
οπου καθοτανε μετα που του εριξα σεμπασιλ μαυριζανε τα πλακακια απτα τσιμπουρια

ο γειτονας ειναι μ....ς φυσικα και του το ειπα,αλλα τεσπα

ψαχνωντας ομως και επειδη δεν ηθελα να συνεχισω να ριχνω φαρμακο συνεχεια γυρω γυρω και στο σκυλι,χρησιμοποιησα διατομικη γη για το χωρο(το εχω γραψει παραπισω και κανει πραγματι δουλεια) και για το σκυλι αλλα και για μενα χρησιμοποιω αιθεριο ελαιο γερανιου(rose geranium αγγλιστι)

την ιδεα την πηρα απο εδω και κανει πραγματι δουλεια παιδια εχω παθει πλακα.μαλιστα το γερανι(geraniol) ειναι και η δραστικη ουσια σε αρκετα εντομοαπωθητικα κολαρα σκυλων κλπ.

3 σταγονες ριχνω στο σκυλι του γειτονα και 3 στο δικο μου.μια στο λαιμο,μια στη ραχη και μια πανω απτην ουρα και δεν πλησιαζει τιποτα.καθε δυο μερες ριχνω και πανω μου 2-3 σταγονες και δεν με πλησιαζουν.
μαλιστα ειναι πρωτης ταξεως εντομοαπωθητικο και για κουνουπια,ψειρες κλπ.χρειαζεται ελαχιστο και κοστιζει οσο ενα αουταν περιπου(αναλογα απο που θα το αγορασετε) αλλα θα κρατησει πολυ περισσοτερο.
το δικο μου το πηρα 8 ευρω απο ενα φαρμακειο στη νεα σμυρνη.
αυτα
Γιώργο , περυσι που έκανα διακοπές στη Γαλάζια ακτή και πηγαίναμε για μπάνιο στην Ανάβυσσο, γέμισε και το δικό μας το σκυλί, και η κτηνίατρος που το πήγαμε , χωρίς να της πούμε που ήμασταν μας είπε πως η Σαλαμίνα και η Ανάβυσσος είναι οι χειρότερες περιοχές με τσιμπούρια στην Αττική, σε αυτές τις περιοχές υπάρχει πρόβλημα, έχε το νου σου
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01583 seconds with 11 queries