Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #12  
Παλιά 04-08-14, 17:42
ΧΑΡΗΣ Ο χρήστης ΧΑΡΗΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-06-2014
Περιοχή: Λεμεσός
Μηνύματα: 102
Προεπιλογή

Τελικά το τσιμπούρι δεν ήταν από φυτά αλλά ήταν παράσιτο, σαν ψείρα.

Έβαλα τον καινούριο στο μεγάλο την Παρασκευή.

Το Σάββατο ο μπλακ μουρ καθόταν συνέχεια στον πάτο και δεν φαινόταν καλά.

Την Κυριακή το ίδιο.

Τον κοίταξα και είχε πάνω στο άνω πτερύγιό του την ίδια ψείρα που είχε ο μικρός όταν τον πήραμε. Ήταν στρογγυλή, σαν μικροσκοπική αράχνη και περπατούσε στο πτερύγιό του.

Τον πήρα με το χέρι μου και του την έβγαλα.

Μετά παρατήρησα ότι και ο μικρός που έβαλα μέσα είχε και πάλι μια ψείρα στην ουρά του. Του την έβγαλα και αυτού.

Σήμερα φαίνονται και οι 3 μια χαρά. Ο μπλακ μουρ βρήκε ξανά την ζωντάνια του και κολυμπάει συνέχεια.

Πήγα όμως το πρωί σε πετ σοπ και μου είπαν ότι πολύ πιθανόν τα παράσιτα να έχουν κάνει αβγά στο ενυδρείο και να βγαίνουν συνέχεια. Μου έδωσαν το πιο κάτω να το ρίξω στο ενυδρείο για να σκοτωθούν τα παράσιτα και μου είπαν πως δεν θα βλάψει τα ψαράκια:

http://www.waterlife.co.uk/waterlife/parazinp.htm

Η ερώτησή μου είναι αν όντως πρέπει να το βάλω ή αν είναι καλύτερα να περιμένω λίγες μέρες να δω μήπως δεν υπάρχουν άλλα, να μην τα φαρμακώσω άδικα. Αυτό που μου έδωσαν είναι χαπάκια.

Επίσης μια άλλη ερώτηση, ο μπλακ μουρ σήμερα κάτω από το μαύρο χρώμα έχει απόχρωση γκρίζα αντί πορτοκαλί που είχε. Αυτό με κάνει να σκέφτομαι 3 πράγματα.

1. Μήπως είναι φυσιολογικό γιατί στα πετ σοπ είδα αρκετούς μπλακ μουρ με γκρίζα απόχρωση και ξέρω ότι αλλάζει το χρώμα τους.

2. Μήπως είναι από τα παράσιτα.

3. Μήπως επειδή τον πήρα με τα χέρια μου να του αφαίρεσα εκείνη την γλοιώδη ουσία που έχει στο σώμα του.

Τι πιστεύετε εσείς;
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01507 seconds with 11 queries