Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #41  
Παλιά 02-10-05, 20:36
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από CASPER
---------------------------
Εκανα μέτρηση στο ενυδρείο,μια και προμηθεύτηκα επιτέλους υγρό τεστ για GH και KH, γιατί τα χαρτάκια, εκτός του ότι απ'ότι μου είπατε δεν είναι αξιόπιστα,τα αποτελέσματα είναι άστα να πάνε. Στο περίπου τα μαντεύεις σύμφωνα με τα ενδεικτικά χρώματα.
Λοιπόν:
PH=7,5
KH=2,8
GH=6,7
NITRITE=<0,3
AMMONIA=0
ΝΟ3=...δεν το γράφω γιατί θα τσαντιστώ
Σκέφτηκα (αλλά αφού μέτρησα) μήπως το φάρμακο αλλειώνει τα αποτελέσματα. Τα αλλειώνει?
-----------------------------
Συνηθως το φαρμακο δεν αλλιώνει τις μετρήσεις..
ΚΗ, GH πως το μετρησες αυτο το 2.8? 8/10 της σταγονας???
Φυσιολογικα δειχνουν ολα.
Το τετρα ισως να εχει λιγο fungus και μπορει να εινια αποτέλεσμα δευτερογενους μολυνσεως στις πληγες που αφησε το προτοζωο του ick.
Οπως και να εχει,το φαρμακο σου το πιάνει αυτό.
Θα δείξει.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από CASPER
Σημ.για τον δίσκο:
Ομως εδώ και κάποιες μέρες, έχει αλλάξει τελείως. Ζωήρεψε το χρώμα του όπως ήταν παλιά, και άρχισε να σουλατσάρει πέρα δώθε στο ενυδρείο όπως πρίν. Φαίνεται πάλι μια χαρά, όπως στη φωτό της υπογραφής μου.
Ξανάνοιωσε.Αλλο ψάρι έγινε .
Η όλη αυτή πολύ ευχάριστη αλλαγή, άρχισε όταν αποσύρθηκαν τα 2 kiss gourami που μου είχαν κάνει το ενυδρείο πεδίο μάχης. Αν δεν είναι συμπτωματικό, σημαίνει ότι αυτά ήταν που τον ενοχλούσαν. Εγώ το έδεσα βέβαια, γιατί μου αρέσει αυτό το σενάριο.
Οτιδηποτε έντονα κινητικό στρεσσάρει τους δίσκους. Δεν αποκλειεται να εφταιγε καταρχας αυτό.


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από CASPER
Ξέρω ότι οι περισσότεροι είστε αντίθετη στη τη συμβίωση του δίσκου με το υπόλοιπο team του ενυδρείου μου. Συνεχίζω όμως να ελπίζω ότι θα μπορέσει να είναι "επιτυχής" και να διατηρηθεί όπως είναι τώρα.
(Τι στην ευχή!!! Εδώ είδα πιράνχα με αφρικάνες παρέα στο ίδιο ενυδρείο!)
Η ελπίδα πεθαίνει τελευταία!!!
Μην το γενικεύουμε.. Εχουμε δει τα χειρότερα σε συνδιασμούς.
Γενικα δισκοι σε κοινωνικό ενυδρείο δεν συνιστωνται.. για πολλους και διαφορους λόγους. Αλλά μιας και τον εχεις, αν του δωσεις σχετικη ηρεμία, όχι πολυ φωτισμό και καλές συνθήκες τότε τα πράγματα θα είναι καλύτερα.
ΟΧΙ τέλεια απλά ανεκτά (για να μην αρχισω να λεω οτι οι δισκοι πρεπει να ζουν σε κοπαδι κλπ κλπ.)
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01647 seconds with 11 queries