Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 26-07-14, 09:03
tolee Ο χρήστης tolee δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 09-09-2013
Περιοχή: athens
Μηνύματα: 158
Προεπιλογή προβλημα με την εξατμιση

λοιπον εχω τον εξης προβληματισμο... εχω ενυδρειο 60 λιτρα στο οποιο ζουν ενας μονομαχος, μερικα white cloud και μερικες red cherry.... εχω αυτη τη στιγμη ανεμιστηρακι οδηγουμενο απο κοντρολερ και κραταω την θερμοκρασια στους 25,5 βαθμους (συμφωνα με τα θερμομετρα μου παντα)... δυστυχως ομως η εξατμιση ειναι αρκετα μεγαλη με αποτελεσμα καθε 3-4 μερες να χρειαζεται συμπληρωμα γιατι πεφτει πολυ η σταθμη.... επειδη θα λειψω 10-15 μερες, κι επειδη δεν εχω καποιον να μπορει να ερχεται τοσο συχνα στο σπιτι (μπορει να ερθει 2-3 φορες το πολυ οσο θα λειπω) εχω το εξης ερωτημα.. αν για τις μερες που λειπω ανεβασω την θερμοκρασια στους 27 βαθμους πχ, θα εχουν προβλημα τα ζωντανα? υποθετω οτι αν το ανεβασω τοσο, η εξατμιση θα μειωθει κατα πολυ.. φυσικα το ανεβασμα της θερμοκρασιας θα γινει σταδιακα κι οχι μια μερα πριν φυγω.. τα φωτα σας...
-------------------------
και κατι αλλο, η χρηση αεραντλιας βοηθαει καθολου στη μειωση της θερμοκρασιας χωρις εξατμιση?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη tolee : 26-07-14 στις 09:03 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01709 seconds with 11 queries