Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #33  
Παλιά 16-07-14, 12:06
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Bill-Samos Εμφάνιση μηνυμάτων
Για μενα που δεν πιστευω στα ξυλινα ενυδρεια η ιδεα των δυο ουσιαστικα κουτιων το ενα μεσα αλλο ειναι ιδανικη,ενα στεγανοποιει και ενα μονωνει και θα το προτεινα σαν μπουσουλα σε οποιον κοιταει προς ξυλινο..Εχω ακουσει ομως,δεν το εχω δοκιμασει ο ιδιος...,οτι η σιλικονη δεν πιανει στο πλεξι..Ισχυει?Με τι θα κοληθει το τζαμι?
Πιάνει η σιλικόνη και αρκετά, το 1ο καπάκι που έφτιαξα στο χρυσοψαράδικο στη ταράτσα , είχα κολλήσει το πλεξι με γωνιές αλουμινίου και σιλικόνη, έχω ακόμα τα κομμάτια αυτά και δεν μπορώ να τα καθαρίσω από τη σιλικόνη με τίποτα. Σε αυτό που φτιάχνω τώρα θα εχω πατούρα 4 εκατοστών και η πίεση του νερού θα κολλάει το τζάμι πάνω στο πλεξι με τη σιλικόνη. Θα υπάρχει κάτι σαν κάδρο στην οθόνη που θα κρατάει τα πλαϊνά κοντρα πλακέ να μην ανοίξουν προς τα έξω και ταυτόχρονα θα ειναι και πατούρα για το τζάμι. Αν δεν βρέχει απόψε ίσως κολλήσω τα πρώτα πλέξι και να φτιάξω και τη πατούρα.
Θα σας έχω ενήμερους σε κάθε βήμα της κατασκευής.
Οντως η λύση κουτί μέσα σε κουτί δείχνει πως είναι αρκετα καλή αλλά το πλεξι ανεβάζει το κόστος, μη κοιτάς που εγω ήμουν τυχερός και τα βρήκα τσαμπα. Νομίζω όμως πως θέλει προσοχή για να μη μπει νερό ανάμεσα στα 2 κουτιά γιατί φοβάμαι πως θα έχει πρόβλημα το ξύλο μετά. Για αυτό λόγο όταν τελειώσω με το κόλλημα των πλεξιγκλάς θα ξεμοντάρω τα ξύλα και θα περάσω από έξω στις ενώσεις ένα κορδόνι σιλικόνη. Έχει δουλίτσα, αλλά μη ξεχνάς πως το συγκεκριμένο προορίζεται και για εξωτερικό χώρο που θα βρέχεται.

Νομίζω πως τα έχω σκεφτεί όλα, ελπίζω να μη μου διαφεύγει κάτι
-------------------------
Το ενυδρείο φάνηκε πλέον, έχουν κοπεί όλα τα κομμάτια πλεξιγκλάς και τα έβαλα δοκιμαστικά χωρίς να τα κολλήσω για να δω πόσο εφαρμόζουν και αν θέλουν τυχόν τρίψιμο (που ήθελαν)





Και εδώ μια λεπτομέρεια από την πατούρα που την έδεσα και με καβίλιες





Θα περαστεί μερικά χέρια ακόμη συντηριτικό ξύλου και πάω για κόλλημα
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου



Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Τάκης : 16-07-14 στις 12:06 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02751 seconds with 11 queries