Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #25  
Παλιά 03-07-14, 17:23
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Paschalpgr Εμφάνιση μηνυμάτων
Το βασικό πρόβλημα που έχει το χλωροφόρμιο ειναι ότι ειναι πολύ πτητικο και δεν "μένει" στην περιοχή που θέλεις να κολλήσεις αρκετά για να "λιώσει" το πλεξι και να κολλήσει με αποτέλεσμα να βάζεις συνέχεια. Βέβαια όλα ειναι θέμα εκπαίδευσης και ευκολίας χρήσης.
Ναι, είναι αλήθεια, θέλει το τρόπο του και το κόλπο του.
Εγώ συνήθως κάνω τσιμπήματα να μου σταθεροποιηθεί το κομμάτι, μετά πιο μεγάλα τσιμπήματα και στο τέλος γαζί. Δεν πρέπει να κάνουμε γαζί μετά τα πρώτα τσιμπήματα γιατί θα λιώσουν και αυτά. Όλη αυτή η διαδικασία σε 5 λεπτά, μη φανταστείτε πως περιμένω ώρες, ειδικά τώρα το καλοκαίρι. Γαζί εννοώ συνεχόμενη ροή κόλλας σε όλο το σημείο επαφής, και τσιμπήματα εννοώ σταγονίτσες.
Πάντα να έχετε αρκετές σύριγγες όχι μεγαλύτερες από 5ml, το πολύ υλικό στη σύριγγα μπορεί να στεγνώσει και οι σύριγγες χαλάνε σχετικά εύκολα. Επίσης αν η σύριγγα λειτουργεί ακόμα και θέλετε να συνεχίσετε αργότερα ή την άλλη μέρα, λίγο πλύσιμο με νερό και είναι μια χαρά. Αυτό που έχω παρατηρήσει είναι πως οι σύριγγες των 10ml μου χαλάνε με το 3ο ή 4ο γέμισμα ενώ οι 3αρες ή 5αρες αντέχουν πιο πολύ. Όταν γεμίζεται τη σύριγγα να κλείνεται το μπουκάλι της κόλλας γιατί εξατμίζεται εύκολα. Ποτέ δεν χρησιμοποιώ το μεγάλο μπουκάλι του λίτρου, αλλά βάζω κάθε φορά σε ένα μπουκάλι από σιρόπι 50ml περίπου και τραβάω από αυτό, το μεγάλο το ανοίγω όταν είναι βάλω υλικό στο μικρό.
Αν δείτε μεγάλο κενό στην ένωση μπορείτε στο σημείο αυτό να το ξύσετε με τη σύριγγα να δημιουργήσετε μικρά γρέζια που λιώνουν με τη κόλλα και γεμίζουν το κενό ή και ακόμα να βάλετε τριμμένο υλικό στο σημείο και ρίξετε αρκετή κόλλα.
Δεν είναι απαραίτητο να βάζετε σφικτήρες εκτός και αν υπάρχει μεγάλη ανωμαλία που δεν έρχεται εύκολα, όπου ακουμπάνε τα δυο σημεία που πρέπει να κολλήσουν και πέσει κόλλα γίνονται ένα σώμα.
Κόλλα εννοώ τη κόλλα για πλεξιγκλάς ή χλωροφόρμιο και όχι Bisson κλπ.
Στη πραγματικότητα δεν είναι κόλλα, το υλικό αυτό λιώνει τα κομμάτια του πλεξιγκλάς και αφού στεγνώσει έχουν γίνει ένα σώμα, για αυτό προσοχή μη σας στάξει στο πλεξιγκλάς, θα κάνει λεκέ και δεν το προσλαβαίνεται με τίποτα. Όπως επίσης μη πιάσετε το πλεξιγκλάς και τα χέρια σας να έχουν κόλλα, αυτό που θα φτιάξετε θα έχει μόνιμα την υπογραφή σας με τα δαχτυλικά σας αποτυπώματα.
Έχω δει βέβαια στο YouTubeτρόπους να διορθώνεται τέτοιες ατέλειες, ένα τρόπος είναι με φλόγιστρο ή καμινέτο, με τον ίδιο τρόπο γίνεται και το φινίρισμα στις άκρες του πλεξιγκλάς, σαν να λέμε ροντε που κάνουμε στα τζάμια

-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από PETROS_AFRICANOS Εμφάνιση μηνυμάτων
Φίλε Τάκη είσαι πολύ καλός μάστορας κρίνοντας από φωτογραφίες κάποιων κατασκευών σου και σε θαυμάζω,δεν μπορώ να σου ζητήσω όμως να κάνεις το οτιδήποτε για μένα για να μην θεωρηθεί ότι σε ''χώνω''.Θα χαιρόμουν να σε βοηθήσω στην επόμενη κατασκευή σου κι έτσι να πάρω τον αέρα και κάποια μυστικά!!!
Ευχαριστώ Πέτρο, αλλά δυστυχώς τις κατασκευές που κάνω πλέον τώρα δεν είναι προγραμματισμένες , έτσι και σκεφτώ πως θέλω κάτι, ότι ώρα και να είναι, κόβω και κολλάω, και πάντα οι ώρες είναι παράξενες (1 το βράδυ ή 7 το πρωί). Ετοιμάζω βέβαια κάτι, αλλά όταν το ξεκινήσω, η πιο πολύ δουλειά θα είναι με ξυλοκατασκευή, κομμάτια με πελξιγκλας θα γίνουν αργότερα. Κάτσε με το καλό να το ξεκινήσω και θα έχετε πλήρη και λεπτομερή παρουσίαση
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου



Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Τάκης : 03-07-14 στις 17:23 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01857 seconds with 11 queries