Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #21  
Παλιά 03-07-14, 11:43
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από takis_gt Εμφάνιση μηνυμάτων
Κάτι άλλο , εξαιρετικά σημαντικό, μου το τόνισε και ο φαρμακοποιός. Το χλωροφόρμιο είναι εξαιρετικά πτητικό, και θέλει ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ φύλαγμα, πρόσεξε που και πως θα το φυλάξεις. Επίσης πλαστικό μπουκάλι θέλει δοκιμή μήπως λιώσει, σε γυάλινο σκουρόχρωμα μπουκάλι με πολύ καλό καπάκι ίσως είναι η καλύτερη λύση. Οταν αγόρασα τη κόλλα (που είπαμε πως τελικά μάλλον είναι 100% χλωροφόρμιο) μου την έδωσαν σε αλουμινένιο μπουκάλι με διπλό καπάκι. Μου έχει πει ο Σταμάτης (BOUBOULAS) πως το έβαζε στη κατάψυξη αλλά και πάλι του έχανε. Σε ψυγείο με τρόφιμα βέβαια δεν θα το έβαζα γιατί όπως είδες και πιο πάνω λέει πως προκαλεί καρκινογενέσεις. Και επειδή εδώ μας διαβάζουν πολύ , θεωρώ πως τέτοια υλικά δεν είναι αστεία και θέλουν ΙΔΑΙΤΕΡΗ ΠΡΟΣΟΧΗ. Για αυτό προσοχή παιδιά όταν ασχολείστε με επικίνδυνα υλικά






-------------------------

Για τη κατασκευή που θες εσύ φτάνει και περισσεύει. Από κατανάλωση , εγω έχω φάει πάνω από μισό λίτρο + 3-4 μπουκαλάκια 100ml, αλλά όλο και κάτι φτιάχνω, μαστορεύω συνέχεια.
Θανάσση όταν δεις την ευκολία που έχει, σε βλέπω συνέχεια να φτιάχνεις και κατι, μικρό ή μεγάλο.
το πιο ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ειναι αυτο που εγραψες κι εσυ. με επικυνδυνα υλικα δεν παιζουμε και οταν θελουμε να κανουμε κατι περνουμε τις απαραιτητες προφυλαξεις οσο αστειες κι αν ακουγονται...
οσο για το μπουκαλακι νομιζω ενα γυαλινο ειναι οτι πρεπει...
λογικα και με το πλαστικο δεν εχει θεμα αλλα ποτε δεν ξερεις....!!!!

καλα δεν το συζηταω... και μονο το οτι μπορεις να κανεις μετατροπες ανα πασα στιγμη το κανει πολυ ευκολο υλικο.
επισης αν παρεις μεγαλο κομματι, μπορεις να του δωσεις ενα ζεσταμα οτι σχημα θελεις... να φτιαξεις οτι σχημα ενυδρειο θελεις... για σκεψου το....
__________________
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01715 seconds with 10 queries