Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #7  
Παλιά 19-06-14, 00:39
DIMITRAMAS Ο χρήστης DIMITRAMAS δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-01-2014
Περιοχή: ΓΕΡΑΚΑΣ
Μηνύματα: 50
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Θελεις controller
Δεν μπορεις να τα ελεγχεις μονη σου τα ανεμιστηρια.
Δοκιμασμενο στην πραξη.
Μονο αν εχεις μονιμα 24/24ωρο κλιματισμο χειμωνα-καλοκαιρι, κατι μπορει να γινει.

Ακομα κι αν εισαι η πρωτη που θα τα καταφερει, δεν αξιζει πιστευω το ρισκο*, να μη βαλεις ενα controller που δεν κοστιζει πανω απο 15e και αντε με τα καλωδια και τα φις, να βαλεις ακομα 5-10e.

Με τον controller, εκτος απο ... controller (ψυξη και θερμανση), εχεις ενα ψηφιακο φωτειζομενο θερμομετρο με ενδειξη δεκαδικου, που μπορεις να ελεγχες με μια ματια απο μακρυα (αυτο εχει σωσει καταστασεις αρκετες φορες)
Ενα σκετο (χωρις controlling) ψηφιακο φωτειζομενο θερμομετρο της προκοπης, θα κοστιζε τουλαχιστον τα ιδια χρηματα.

* Γιατι ειναι ρισκο, και αν λειψεις μερικες μερες διακοπες ειναι πολυ μεγαλο, να εχεις μια συσκευη που αλλαζει τη θερμοκρασια στο νερο, ΑΝΕΞΕΛΕΓΚΤΗ.
Σκεψου να εβαζες ενα θερμαντηρα χωρις θερμοστατη, να ειναι δλδ συνεχως στο ON και να περιμενεις επειδη εχεις ... "σταθερη" θερμοκρασια στο χωρο, να σου κρατησει σωστη και σταθερη θερμοκρασια στο ενυδρειο.
Εστω και με χρονοδιακοπτη, θα το εκανες?

-------------------------
Και για του λογου το αληθες
origιnal Elitech stc-1000 220V με 13.67e και δωρεαν μεταφορικα.
http://www.ebay.com/itm/All-Purpose-...item51bc347564

(μονο τα ψιλοψοφιμια ανεμιστηρια που πηρες τσαμπα, θα κοστισαν περισσοτερο)
Δεν έχεις άδικο σε αυτό! 4,5 ευρώ το ένα! Τσάμπα ξεπουπουλιάστηκα...
Είχα μείνει με την εντύπωση ότι ο controller έχει γύρω στα 75 ευρώ και επειδή έχω 5 ενυδρεία(!) 2 180λιτρα 2 60λιτρα και ένα 25λιτρο....ε τι να πω...μου΄ρθε κάπως, αναγκάστηκα να απενεργοποιήσω το ένα 60λιτρο "στέλνοντας"¨το αρσενικό ράμυ στο 180λιτρο που είναι και η θηλυκιά με κίνδυνο να γίνει το ενυδρείο μπάχαλο....Τέλος πάντων, επειδή βλέπω ότι δε θα τραβήξει και πριν αρχίσω τα αγχολυτικά που πάλι δε λέει μήπως θα μπορούσατε να μου προτείνετε κάτι από Ελλάδα γιατί απ' ότι φαίνεται δεν είμαι και τόσο καλή στην έρευνα αγοράς ενυδρειακών προίόντων...χώρια που στο ebay έλεγε αυτό¨"Estimated between Mon. Jul. 7 and Wed. Jul. 23"
Τουλάχιστον να καλύψω τα 180λιτρα...ε και στην τελική θα πάω σε έναν ηλεκτρολόγο να μου κάνει τη συνδεσμολογία...
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01749 seconds with 11 queries