Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #262  
Παλιά 08-06-14, 21:26
Το avatar του χρήστη tsala
tsala Ο χρήστης tsala δεν είναι συνδεδεμένος
Goldyrator
 
Εγγραφή: 11-04-2012
Περιοχή: Δράμα - Βέροια
Μηνύματα: 6.445
Προεπιλογή

Και για το αλάτι είναι λογικό αυτό που λες, λίγο αλάτι κάθε αλλαγή θα κάνει αλμυρό το νερό μετά από κάποιο διάστημα.

Δεν ειναι ετσι, αλατι βαζεις (στην αλλαγη νερου) οσο βγαζεις.. η ποσσοτητα του αλατιου παραμενη σταθερη.. αν ηταν ετσι ,μαζι με πλατυ θα ειχα και κλοουν (οχι loach )


@tsala
120 λίτρα είναι και το λειτουργώ κοντά στα 3 χρόνια, 2+κάτι χρόνια με guppies και το τελευταίο 6μηνο+ είναι και φυτεμένο με anubias nano, εχινόδορους, βαλισνέριες και κερατόφυλλο. Έχω και έναν μικρό πληθυσμό από αγνώστου ταυτότητας σαλιγκάρια (νομίζω ramshorns, είναι πολύ μικρά όμως για να καταλάβω).

Με τη παρουσία δυο τροφών δε θα επιβαρυνθεί η ποιότητα του νερού; Να χρειάζεται για παράδειγμα πιο συχνές αλλαγές νερού; Αν και αυτό θα το παρακολουθώ με τις μετρήσεις.
Εδω απαντησες μονος σου


Οπότε περισσότερο να κοιτάξω για τις cherry που δεν υπάρχει πρόβλημα με τους γόνους. Γιατί τώρα να μπλέξω με γέννες σε καραντίνες ή αλλαγή σε υφάλμυρο νερό αφού τα guppies ζούνε και σε αυτό, θα πάει πολύ.
Για moss αφού υπάρχουν μόνο θετικά τόσο για τους γόνους των cherry όσο και για τους γόνους των guppies καλό θα ήταν να βάλω πιστεύω.
Δεν ειπε κανεις οτι θα μπλεξεις με καραντηνες κλπ...
δεν μπορεις να βγαλεις μικρα απο αμανο.. θα ζευγαρωνουν, απλα δεν θα δεις μικρα..
νομιζω οτι αμανο πρεπει να παρεις, εγω δεν προτεινω τσερυ με ζωοτοκα...
εχουν γινει πολλα περιστατικα και με ενηλικες γαριδες , χωρια ο γοννος που θα τρωγεται
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01644 seconds with 10 queries