Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #256  
Παλιά 08-06-14, 18:14
ichigo Ο χρήστης ichigo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-03-2014
Περιοχή: Μαρούσι
Μηνύματα: 63
Lightbulb Γενικά περί γαρίδας... caridina japonica κοινως αμανο

Καλησπέρα παιδιά. Από τότε που πρόσθεσα φυτά στο ενυδρείο με τα Guppies μου και παρουσιάστηκαν ξένοι αλλά συμπαθητικοί λαθρεπιβάτες (σαλιγκάρια) με έβαλαν σε σκέψη για προσθήκη και άλλων τέτοιων πληθυσμών που θα κάνουν το ενυδρείο μου να φέρνει περισσότερο σε ένα μικρό φυσικό βιότοπο. Οπότε το πρώτο πράγμα που μου πέρασε από το μυαλό ήταν οι γαρίδες και, μετά από κάποιες αναζητήσεις στο ίντερνετ, συγκεκριμένα οι amano ή οι red cherry.

Το θέμα είναι ότι κάθισα και διάβασα αρκετά τις τελευταίες τρεις μέρες και είμαι με περισσότερες απορίες από πριν αλλά και με μια κυρίαρχη άποψη ότι τελικά η προσθήκη γαρίδων σε κοινωνικό ενυδρείο δεν υφίσταται. Και επειδή σε πολλά θέματα οι απόψεις διίστανται θα ήθελα να δω από εμπειρίες κυρίως γιατί αν το δω εγκυκλοπαιδικά θα πρέπει να σταματήσω να γράφω το συγκεκριμένο θέμα.

1) τελικά οι γαρίδες συγκατοικούνε εύκολα με φυτοφάγα ζωοτόκα ψαράκια και συγκεκριμένα με guppies και αν ναι πως συγκατοικούνε; Γιατί παντού σχεδόν διαβάζω ότι ακόμα και αν δεν υπάρχουν περιστατικά κανιβαλισμού, η συμπεριφορά των γαρίδων είναι μάλλον αμυντική απέναντι στους συγκατοίκους τους με το να κρύβονται συνέχεια. Αυτό δεν καθιστά το κοινωνικό ενυδρείο φυλακή για τις γαρίδες; Η υπάρχει περίοδος προσαρμογής ώστε να νιώσουν ότι δεν απειλούνται και να αρχίσουν να κόβουν βόλτες στο βυθό;

2) τα flakes των ψαριών αναφέρονται και σαν τροφή και των γαρίδων. Η ύπαρξη δυο διαφορετικών τροφών, μιας ειδικής για γαρίδες και μιας των guppies δε θα οδηγήσουν σε υπερσιτισμό και των δυο ειδών (αν και δεν έχω διαβάσει αν guppies τρέφονται με φαγητό γαρίδων) και ευτροφισμό του νερού του ενυδρείου;

3) κάπου διάβασα ότι σχετικά με το πληθυσμό αντιστοιχούν περίπου 5 γαρίδες ανά δέκα λίτρα. Αυτό αφορά τα ενυδρεία για γαρίδες ή για τα κοινωνικά; Σε 120lt ενυδρείο τι πληθυσμός γαρίδων πρέπει να μπει;

4) σχετικά με τις γέννες (για τις amano). Για να επιζήσουν τα αυγά τους αναφέρεται ότι χρειάζεται υφάλμυρο νερό. Κάπου διάβασα ότι στα Guppies με τις αλλαγές νερού καλό είναι να προσθέτουμε λίγο αλάτι για να αποφεύγονται οι αλλοιώσεις στις ουρές και να είναι πιο ζωηρά τα χρώματά τους. Αυτή η προσθήκη καθιστά το νερό του ενυδρείου μου υφάλμυρο; Μπορούν να επιβιώσουν γόνοι amano σε τέτοιες συνθήκες;

5) φυτά και γαρίδες. τα moss διαβάζω ότι είναι κατά κάποιον τρόπο υποχρεωτικά για τα ενυδρεία που έχουν γαρίδες. Πόσο ισχύει αυτό? Σε περίπτωση που πάρω γαρίδες και συγκεκριμένα πάρω amano που ίσως να μη σκέφτομαι το θέμα γόνων θα ήταν καλό να έβαζα java moss για τις ενήλικες;

Αυτά για αρχή. Σίγουρα ξεχνάω και άλλες απορίες που είχα και ξέχασα να τις σημειώσω.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01909 seconds with 11 queries