Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #34  
Παλιά 02-06-14, 17:20
Το avatar του χρήστη nospanos
nospanos Ο χρήστης nospanos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-09-2012
Περιοχή: Ανατολική Αττική
Μηνύματα: 369
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Γιώργος Κ Εμφάνιση μηνυμάτων
Σε λιγα χρονια (τωρα μιλάω για τα φάρμακα που παίρνουν οι άνθρωποι) τα αντιβιοτικά θα ειναι ανίσχυρα μπροστα στα ανθεκτικά στελέχη ... Το κακο ειναι οτι δεν εχουν ανακαλυφθεί νέα αντιβιοτικά με αποτελεσμα να μην εχουμε καποιο "όπλο" ... Τελευταια οι παιδιάτροι και οι γιατροί εχω παρατηρήσει οτι δε γράφουν αντιβιοτικά τοσο ευκολα ... Ακομα και αν υποφέρει ο ασθενής τα αποφεύγουν ... Η ευθύνη βαρύνει ολους μας καθως τα χρησιμοποιούμε με το παραμικρό κάνοντας τα ανίσχυρα!

- η εταιρία πλασάρει ενα συγκεκριμένο φάρμακο ... Το αν θα λειτουργήσει η οχι δεν ειναι και τοσο απλο! Σε μερικα ψαρια μπορει να λειτουργήσει (που δεν εχουν παθογόνα ανθεκτικά στο συγκεκριμένο φάρμακο) ενω σε αλλα να μην ειναι αποτελεσματικό!
- αυτο ειναι το προβλημα ... Οτι για ψύλλου πήδημα η "προληπτικά" αν χρησιμοποιούμε φάρμακα υπαρχει κίνδυνος να τους αφαιρούμε απο την αποτελεσματικό τους ... Αν το συνδυάσουμε με τη πρωτη παράγραφο το προβλημα το προκαλούμε εμεις οι ίδιοι και οχι η εταιρία που το παρασκευάζει!
Γιώργο μου εμένα προσωπικά με βρίσκεις απόλυτα σύμφωνο με τα λεγόμενά σου!

Απλά δεν δίνεται σαφής απάντηση (όχι ότι περιμένω απάντηση απλώς τα ερωτήματά μου είναι προς προβληματισμό και προς σκέψιν για όλους εμάς)..
- Έστω ότι γίνεται "προληπτικά" ή "άσκοπα" η χρήση του συγκεκριμένου φαρμάκου, δεν οφείλει η εταιρεία να διορθώσει τις παρενέργειες καθώς και την ανεπιτυχή δράση του φαρμάκου ως αποτέλεσμα των παραπάνω? Μια πολύ καλή λύση είναι να αναγράφεται μέσα στις οδηγίες ότι η χρήση του να γίνεται προσεκτικά και συνειδητοποιημένα πχ..
- Το συγκεκριμένο σκεύασμα θεωρείται αντιβιοτικό?? πολύ αμφιβάλλω μάλλον κάτι αντίστοιχο σαν το ντεπόν αναβράζον για ψάρια μου κάνει εμένα.
- Γίνεται επιτέλους να σταματήσει το φαινόμενο να "επιβάλλεται" στους χομπίστες που έχουν το παραμικρό πρόβλημα τα ψάρια τους να το χρησιμοποιούν (αυτό που λέμε για ψύλλου πήδημα)?

Υ.Γ. κι επιτέλους ας σταματήσει το moto ότι δεν επηρεάζει τη βιολογία!!!! γελάει ο κόσμος
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01589 seconds with 11 queries