Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #14  
Παλιά 31-05-14, 00:20
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Bill-Samos Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν τα κοψει ετσι τι σιλικονη θα μεινει να κραταει τα τζαμια?Αν τα πιεσει τοσο πολυ ωστε να ερθουν προσωπο θα την πεταξει ολη..Θελει μινιμουμ ενα χιλιοστο λιγοτερο.Στα λεπτα τζαμια δεν πολυφαινεται αλλα σε πιο χοντρα ή θα πεταξει ολη τη σιλικονη ή θα μεινει 'σκαλι' αναμεσα στον πατο και τα μπρος πισω..
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Bill-Samos Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν τα κοψει ετσι τι σιλικονη θα μεινει να κραταει τα τζαμια?Αν τα πιεσει τοσο πολυ ωστε να ερθουν προσωπο θα την πεταξει ολη..Θελει μινιμουμ ενα χιλιοστο λιγοτερο.Στα λεπτα τζαμια δεν πολυφαινεται αλλα σε πιο χοντρα ή θα πεταξει ολη τη σιλικονη ή θα μεινει 'σκαλι' αναμεσα στον πατο και τα μπρος πισω..
Σωστά Βασίλη, και στα δικά μου δεν έβαλα το χιλιοστό αλλά κάλυψα το δόντι στο πάτο (δεν ήταν ούτε χιλιοστό) με τις γωνίες που έβαλα (βάζω πάντα γωνιές αντί για κόντρες). Να το επαναλάβω λοιπόν.
Τα πλαϊνά θα πρέπει να είναι το πλάτος της μείον το πάχος τζαμιού επί 2 μείον 1 ή 2 χιλιοστά. Δηλαδή , με 10αρι τζάμι αν έχεις πλάτος της βάσης 40, τα πλαϊνά θα πρέπει να είναι 40 - (1 Χ 2) -0,1 ή -0,2 = 37,9 ή 37,8. Τα χιλιοστά αυτά θα εξαρτηθούν από το πάχος στο κορδόνι της σιλικόνης στα κάθετα πλαϊνά. Τα -2 χιλιοστά είναι προτιμότερα αλλά να βάλεις παχύ κορδόνι και μη σε ανησυχεί το 1 χιλιοστό σιλικόνης σε κάθε πλευρά, αντέχει.
Μια που είπα για γωνιές, προσωπικά μου αρεσει το κάδρο που δημιουργούν οι μαυρες αλουμινένιες γωνιές και βάζω πάντα γωνιές 2,5 εκατοστών, μου αρέσει και αισθητικά αλλά νιώθω περισσότερη ασφάλεια, ακόμα και στο 30αρι έβαλα πλαστικές γωνιές, νιώθω πως το ενυδρείο είναι πιο στιβαρό, 5 έχω φτιάξει (δικά μου και φίλων) και τα 5 τα έχω φτιάξει έτσι
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01602 seconds with 11 queries