Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 29-05-14, 01:57
Spiros1995 Ο χρήστης Spiros1995 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 23-05-2014
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 17
Προεπιλογή Συμβουλές για καινούργιο στύσημο

**Εάν δεν έχεις χρόνο να διαβάσεις όλο το άρθρο παρακαλώ πήγαινε κατευθείαν στην τελευταία παράγραφο, ευχαριστώ**

Καταρχήν να ευχαριστήσω τους διαχειριστές αλλά και όλα τα μέλη του φόρουμ για τις χρήσιμες πληροφορίες που παρέχουν.

Έπειτα από αρκετό διάβασμα σχετικά με τα φυτεμένα ενυδρεία σκέφτηκα και εγώ να στήσω ένα όμορφο αλλά και περιποιημένο φυτεμένο ενυδρείο.

Το ενυδρείο που έχω αυτήν την στιγμή είναι 100 λίτρα 80*35*40 άγνωστης μάρκας, με φίλτρο εσωτερικό της Eheim 300L/h νομίζω (τα γράφει από πίσω αλλά πρέπει να το βγάλω) και θερμαντήρα Jager 100W , 2 λάμπες των 18W (0.36 W/L). Αυτή την στιγμή έχει μέσα λίγες ρίζες από τα ακόλουθα φυτά : cryptocoryne, anubia και ένα ακόμα άγνωστης ταυτότητας, ψάρια δεν έχει.

Σκέφτομαι λοιπών τέλη Αυγούστου με αρχές Σεπτεμβρίου να το ξεστήσω και να το ξαναστήσω από την αρχή. Επειδή όμως των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν μαγειρεύουν αρχίζω σιγά σιγά να προετοιμάζομαι. Διάβασα λοιπόν το άρθρο του nazgul http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=76809 και τον ευχαριστώ πολύ για τις χρήσιμες συμβουλές του. Κατέληξα λοιπόν στα εξής φυτά :
Hygrophila polysperma
Ceratophyllum demersum
Microsorum pteropus
Hygrophila difformis
Java Moss ή xmass
Hygrophila corymbosa
Cryptocoryne wendtii
Echinodorus bleheri

Επίσης διάβασα και το άρθρο του Γιώργου http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=38462 που και αυτόν τον ευχαριστώ ιδιαίτερα αλλά δοκίμασα το potting soil σε ένα μικρό ενυδρείο και είναι επικίνδυνο καθώς με λίγο αναταραχή βουρκώνει το νερό. Οπότε κατέληξα στο συμπέρασμα να βάλω κάποιο υπόστρωμα του εμπορίου μιας και αν το μετανιώσω το φυτόχωμα δύσκολα αλλάζει.

Οι απορίες που έχω είναι οι εξής:
ταιριάζουν στο ίδιο ενυδρείο τα παρακάτω φυτά :
Hygrophila polysperma
Ceratophyllum demersum
Microsorum pteropus
Hygrophila difformis
Java Moss ή xmass moss
Hygrophila corymbosa
Cryptocoryne wendtii
Echinodorus bleheri
Ποιο υπόστρωμα του εμπορίου μου προτείνεται (θα προτιμούσα οικονομικό)?
Το καπάκι του ενυδρείου μου δεν δέχεται μεγαλύτερα W λάμπες τι να κάνω?
Έχω μπουκάλα οξυγόνου από αυτές που χρησιμοποιούν οι ασθενής μπορώ να την μετατρέψω σε μπουκάλα CO2?

*Κάθε παρατήρηση-συμβουλή δεκτή
ευχαριστώ για τον χρόνο σας, Σπύρος
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02269 seconds with 11 queries