Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #107  
Παλιά 24-05-14, 22:46
Το avatar του χρήστη nicpapa
nicpapa Ο χρήστης nicpapa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-04-2009
Περιοχή: Ρόδος
Μηνύματα: 2.212
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από plin Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν κάποιος επιλέγει λάμπα με βάση την ανάπτυξη των φυτών τότε είναι λογικό να επιλέξει κάποια λάμπα ειδική για φυτά γιατί είναι σαν να πολλαπλασιάζει την ισχύ της σε watt, χωρίς το επιπλέον κόστος κατανάλωσης και ψύξης. Δηλαδή, σε βάθος χρόνου, οι ειδικές λάμπες είναι μάλλον οικονομικότερες.
Επειδή στα περισσότερα ενυδρεία με 'μαμίσιο' φωτιστικό τα watt/λίτρα είναι σχετικά χαμηλά, η επιλογή ειδικής λάμπας με πολλά par/lt είναι μονόδρομος αν θέλεις φυτεμένο με όχι μόνο εύκολα φυτά.
Αν κάποιος επιλέγει με βάση το χρώμα (όπως, νομίζω, ο delta66, που δεν έχει απαιτητικά φυτά) τότε ναι, του εμπορίου είναι μάλλον καλύτερες, αλλά από την άλλη, δύσκολα θα βρεις τις περίεργες διαστάσεις (μήκη) που απαιτούν τα jewel.
Ρε συ εισαι μέτοχος σε καποια ενυδρειακή λάμπα?
Μου κινεις την περιεργια με τις απαντησεις σου,απο θεωρια ειμαι πληρες....
Οποτε πάμε σε πραγματικά στοιχεια, δεν θέλω να χαλασω το θέμα του Σπυρου...
Μου λες για par / lit αλλα δυστηχως χωρίς αριθμους χωρις στοιχεια δεν γινεται... να το αναπτυξουμε...
Δεν εχω μετρησει , ποτέ μου par σε ενυδρειο , αλλα καποια στιγμη θα το κάνω.
Πως ξερεις σιγουρα οτι οι ¨ενυδρειακες " εχουν υψηλοτερα par απο τις απλές λαμπες αν δεν το εχεις μετρήσει ??
Οπως σου ειπα και παραπανω απο θεωρια εχω διαβασει αρκετα, στην πραξη ειναι το θέμα...
Ας ανοιξουμε ενα θέμα... για να μην χαλάμε το θέμα του Σπυρου.
Sorry Σπυρο, αν θελει καποιος συντονιστης να το διαγραψει το παραπάων δεν εχω προβλημα.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01515 seconds with 11 queries