Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #45  
Παλιά 02-05-14, 17:59
Το avatar του χρήστη ispyii
ispyii Ο χρήστης ispyii δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-10-2009
Περιοχή: Monaco
Μηνύματα: 200
Προεπιλογή

Γεια σας και απο εμενα,
Ειχα παει διακοπες Ελλαδα, πριν φυγω εκανα τη συνηθες συντηρηση και εβαλα 3 Red cherry και 1 amano, το co2 ειχε τελειωσει το οποιο μου κρατησε ακριβως 20 μερες με 1 φυσαλλιδα το δευτερολεπτο.
Σε 40 μερες το ενυδρειακι 30λιτρο εχει γινει ζουγκλα.

Με το που επεστρεψα μετα απο 11 μερες βρηκα την ηλεκτρομαγνητικη στο γραμματοκιβωτιο, 5 μωρα red cherry, καμμια 20αρια σαλλιγγαρια και αρκετη καφε αλγη στα τζαμια....λογικο ε?

Την ηλεκτρομαγνητικη την εβαλα κιολας ,πριν 2 μερες και δουλευει μια χαρα χωρις να ρυθμιζω παντελως τιποτα, με το χρονοδιακοπτη κλεινουν φωτα και παροχη Co2 και ολα μια χαρα.

Οσο για το αν παραγει η συγκεκριμενη χημικη αντιδραση κατι κακο για τα ζωντανα στο ενυδρειο, απο οτι εχω διαβασει οχι και απο προσωπικη εμπειρια αυτες τις μερες με τα ζωντανα που εχω μεσα δε νομιζω.
Σε αλλα φορουμ παλι λενε για αυτο αλλα κανεις δεν εχει αντιμετωπισει προβλημα, βεβαια καποιοι "επιστημονες" λενε τα δικα τους χωρις να εχουν την εμπειρια, δηλαδη χωρις να το εχουν δοκιμασει οι ιδιοι....τελος παντων.

Εγω μεχρι στιγμης δεν εχω το παραμικρο προβλημα.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από manos76 Εμφάνιση μηνυμάτων
οκ! οταν θα κλεινουν τα φωτα θα κλεινει η ηλεκτρομαγνητικη την παροχη διοξειδιου, στα μπουκαλια δεν θα συνεχιζετε η παραγωγη διοξειδιου? δεν εχει φοβο για μπαμ?
Το ιδιο πραμα ειναι.....τι το κλεινεις εσυ τι η ηλεκτρομαγνητικη.
Μπαμ δεν κανει ΠΟΤΕ!!!και ειμαι σιγουρος.
Εχω γραψει πιο πριν τις αντοχες των μπουκαλιων των Αμερικανικων μαυρων ζουμιων.....μην κανω και διαφημηση...και οχι μονο γενικα των αναψυκτικων 1,5 -2 λιτρων.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kris_athws Εμφάνιση μηνυμάτων
Το ανοιγω μαζι με τα φωτα,περιμενεις 15 λεπτα και μετα co2.
........σε εμενα τουλαχιστον με το που ανοιξει ο χρονοδιακοπτης ,τα φωτα και την ηλεκτρομαγνητικη ,θελω περιπου 3 λεπτα μεχρι να βγουνε οι φυσαλιδες, ειναι περιπου 1,5 μετρο απο το μπουκαλι μεχρι το διαχυτηρα.

Εσενα γιατι κανει τοση ωρα?

Οταν σου ερθει και η ηλεκτρομαγνητικη θα τη προσθεσεις (κοβεις το σωληνακι δλδ) αναμεσα στη βελονοειδη και στην αντεπιστροφη βαλβιδα και μετα δε θα χρειαζετε να ρυθμιζεις τη βελονοειδη.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ispyii : 02-05-14 στις 17:59 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01639 seconds with 11 queries