Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 21-04-14, 19:11
Το avatar του χρήστη kalmichalis
kalmichalis Ο χρήστης kalmichalis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-08-2011
Περιοχή: Αγία Βαρβάρα
Μηνύματα: 283
Προεπιλογή Πρόβλημα Σε δισκαδικο

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ
- Λίτρα: 300 καθαρα
- Φίλτρανση (όγκος κάδου και υλικά): eheim 2015 με UV και fluval 405
- Ιστορικό (χρόνος λειτουργίας κλπ): 2 μηνες
- Ψάρια (είδη και αριθμόςarrow-10x10.png): 9 δισκακια 6cm - 6sterbai small
- Ρουτίνες (Τάϊσμα, προετοιμασία νερού αλλαγής, αλλαγές νερού κλπ): ταισμα 4 φορες την ημερα απο flakes της ocean nutition, tropical και καρδια μερα παρα μερα.... αλλαγη νερουν 2-3 φορες την εβδομαδα

ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ
- PH:
- KH: 2
- GH: 4
- ΝΗ3/NH4 (αμμωνία): 0
- ΝΟ2 (νιτρώδη): 0
- ΝΟ3 (νιτρικά): 8
- Θερμοκρασία: 29
ΜΕΤΡΑΩ ΜΕ:
-Υγρά Τεστ: api, salifert
-Strips:
-Ηλεκτρονικά:

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ
- Είδος Ψαριού: blue tirquise discus
- Ιστορικό Ψαριού: Μπηκε πριν 2 μηνες
- Συμπτώματα που παρουσιάζει (Περιττώματα, χρωματισμός ψαριού, όρεξη, αναπνοή, κινητικότητα κλπ):
Απομονωνεται, λευκα ινωδη περιττωματα, αρνηση τροφης, κυκλοφορει μονο οταν εχω τα φωτα κλειστα και τσιμπαει τιποτα απο την αμμο

- Ιστορικό πιθανών ασθενειών του ίδιου ψαριού ή ενυδρείου:
ποτε καμια ασθενεια!! ΑΛΛΑ....
ελειψα για καμια 10αρια μερες λογο δουλειας και ξαφνικα μου ειπαν απο το σπιτι οι ειναι σαν ζαβλακωμενα...
εκαναν και μια βλακια και αλλαξανε νερο(χωρις να μου το πουνε) τα 2/3 του ενυδρειου με νερο μονοarrow-10x10.png απο ΑΟ και πρεπει να επαθαν phcrash κι εχασα το ενα, ενω εγω κανω μηξη νερου 50-50
το θεμα ειναι οτι εχουν περασει 10 μερες απο τοτε και τα ψαρακια δεν τα βλεπω ορεξατα και κρυβονται συνεχεια πισω απο μια ριζα που εχω ολα μαζι... κοβουν βολτες μονοarrow-10x10.png οταν κλεισουν τα φωτα, κι αυτο με πολυ ηρεμα.... οταν πεφτει η τροφη τρεχουν καποια την πλησιαζουν τρονε μια μπουκιτσα φευγουν και μετα απο λιγη ωρα ισως ξαναβγουν.... σκεφτικα να κρυψω λιγο τις λαμπες να μειωθει λιγο ο φωτισμος μπας και ξεθαρεψουν.... αλλα λιγα πραγματα βελτιωσης ειδα, εκει που δεν εβγαινε κανενα, αντε να βγαινουν 2-3....
τι τελευταιες 10 μερες απο οταν εφυγε ο ενας δισκος εχω σταθερες μετρησεις
αμμωνια νιτρωδη μηδεν, νιτρικα 7-8, θερμοκρασια 29, kh 2 gh4
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01539 seconds with 10 queries