Θέμα: νέος με 15lt
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #8  
Παλιά 15-04-14, 10:57
Replay Ο χρήστης Replay δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 25-08-2013
Περιοχή: Κύπρο
Μηνύματα: 24
Προεπιλογή

Ευχαριστώ παιδιά για τη βοήθεια αν και συγχυστικα κάπως απο τα πολλά υπομνηματα. θα σας γραψω τι θέλω για το ενυδρείο μου:

Σκέφτομαι για ενυδρείο των 200 λιτρων!

μέσα θέλω τουλάχιστον να εχει 4 είδη φυτών τα οποία δεν θα αναπτύσσουν μεγάλο μέγεθος (βρήκα το σχετικό άρθρο και θα το κοιτάξω αφότου αποφασίσω τι ψάρια θα βαλω στο ενυδρειο μου για να ειναι συμβατά

δεν θέλω να έχει αποκλειστικά μόνο χρυσόψαρα, διάβασα για κάτι ψάρια που τρέφονται απο τα υπολείμματα και γενικά από ακαθαρσίες (συγνώμη για την έκφραση "καθαριστες":$) θελω να έχω τουλάχιστον 2 (του ίδιου γένους -1 αρσενικό και 1 θηλυκό-)

εχω και 2 apple snails (αντε αν βρω ακομα 2 διαφορετικού γένους)

μου αρέσουν οι μονομάχοι (θα ήθελα 1 αρσενικό και 2 θηλυκά)

έχω και 4 χρυσόψαρα ( Cοmmon νομίζω είναι, θα δώσω τα 2 και θα ψάξω να βρω 2 Tosakin και 2 Oranda (red cup) αν και νομίζω δεν θα βρω εύκολα. Τέλος πάντων θα μεινω με τα 2)

θα ήθελα να βάλω ακομα 4 ψαράκια μέσα (μικρά πάντα) 2 από διαφορετικά γένη! (τι προτείνετε? )

εννοείται πως θα βαλω και διακοσμητικά μέσα όπως μπαούλο καράβι πέτρες κτλ...

ξέρω πως ρωτάω πολλά άλλα νέος είμαι και εγω σε αυτό
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από takis_gt Εμφάνιση μηνυμάτων

Επίσης φίλε replay, με τα χρυσόψαρα δεν μπορείς να βάλεις και πολλά άλλου είδους μαζί. Τις γαρίδες θα τις κάνουν μεζέ, για χελώνες δεν ξέρω αλλά φοβάμαι πως όταν οι χελώνες μεγαλώσουν μπορεί να γίνουν τα χρυσόψαρα μεζές, σαλιγκάρια μπορείς, πολλά φυτά δεν μπορείς γιατί θα τα φάνε ή θα τα ξεριζώσουν τα χρυσόψαρα, ψάρια καθαριστές δεν υπάρχουν, και αν στο πει κανάς πετσοπας πες του να πάρει σκούπα φαράσι και σφουγκαρίστρα να πάει να καθαρίσει αυτός το ποτάμι ή την λίμνη, αν εννοείς αλγοφάγα(ψάρια που τρώνε τη πρασινάδα "άλγη" που πιάνουν πέτρες και τζάμια) πάλι δεν έχεις και πολλές επιλογές, γιατί αυτά τα ψάρια θέλουν άλλες παραμέτρους στο νερό.
Ρίξε διάβασμα φίλε μου και ότι χρειαστείς εδώ είμαστε
με λίγα λόγια τα χρυσόψαρα με περιορίζουν πολύ...:/ αν δεν βαλω χρυσόψαρα τοτε?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Replay : 15-04-14 στις 10:57 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01547 seconds with 10 queries