Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #68  
Παλιά 07-04-14, 09:40
Το avatar του χρήστη bouboulas
bouboulas Ο χρήστης bouboulas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-07-2012
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 602
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από manos76 Εμφάνιση μηνυμάτων
..δεν αποστηθίζω, με προσβάλλει αυτό που γράφεις..

εκτος απο το 5% που είναι ουρία το υπόλοιπο τι είναι?

δεν καταλαβαίνω γιατί κρατάς τέτοια στάση σε αυτά που γράφω, κουβέντα κάνουμε και ανταλλαγή γνώσεων απόψεων και εμπειριών... δεν ήμουν απόλυτα αντίθετος στην γνώση σου και την εμπειρία σου και δεν σε προσέβαλα...

έχω επαφές με εργοστάσιο που κατασκευάζει λιπάσματα για όλες της καλλιέργειας και φυτά, λαχανικά κ.λ.π γιαυτό έγραψα ''το ξέρω απο πρώτο χέρι''

εαν το σκεύασμα που έχεις ειναι κάτι άλλο και ακίνδυνο για τα ψάρια μας, μας το παρουσιάζεις, έτσι απλά.. στην σελίδα δεν έγραφε την χημική του σύσταση ουτε μου είπες οτι η εταιρία είναι αξιόπιστη και το προτείνει για χρήση και σε ενυδρεία...
Πρόθεση μου δεν ήταν να σε προσβάλω και σου ζητώ συγνώμη αν σε έκανα να αισθανθείς έτσι, ειλικρινά δεν είχα τέτοια πρόθεση. Να κάνουμε κουβέντα, αλλά δεν υπάρχει λόγος σε κάτι που δεν το έχει χρησιμοποιήσει κάποιος και χωρίς να ξέρει πως συμπεριφέρεται να ακυρώνει τον άλλο που το έχει δουλέψει. Δεν αναφέρομαι στο συγκεκριμένο προϊόν και ούτε σε σένα προσωπικά. Σίγουρα τα περισσότερα μη ενυδρειακά λιπάσματα περιέχουν ουσίες επικίνδυνες. Υπάρχουν και λιπάσματα πολύ πιο φτηνά από τα ενυδρειακά που κάνουν μια χαρά την δουλεία τους χωρίς να κοστίζουν ένα σκασμό λεφτά. Στα συγκεκριμένα στικάκια το 5 % είναι ουρικό άζωτο. Το <<επικίνδυνο>> άζωτο που όμως το θάβουμε στο υπόστρωμα και καταναλώνεται άμεσα από τα φυτά. Είναι αργής αποδέσμευσης άρα αργής διάχυσης στο νερό. Το υπόλοιπο 6% προέρχεται από άλλης μορφής αζώτου ακίνδυνης για το ενυδρείο. Πίστεψέ με το ουρικό άζωτο που έχει ένα υπόστρωμα σε ένα ενυδρείο που τρέχει για κάνα χρόνο και, είναι πολύ περισσότερο από αυτό που περιέχουν τα στικάκια. Επίσης με το Γιώργο γνωριζόμαστε προσωπικά και του έχω δήξει πως θα τα χρησιμοποιήσει.


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gergioz Εμφάνιση μηνυμάτων
Παιδιά μην τσακώνεστε, συζήτηση κάνουμε απόψεις γράφουμε για ένα θέμα που δεν έχει τελειωμό, ο καθένας έχει την εμπειρία του.
Τελικά να κάνω μια ερώτηση; εδώ και μια εβδομάδα έχω κόψει τα υγρά λιπάσματα, ότι έχει μέσα μόνο ταμπλέτες βυθού, τα φυτά έχουν αρχίσει μεγάλη ανάπτυξη!!!! Μήπως κάνω κακό που τα έκοψα τελείως;
Κάτσε να φύγει πρώτα η άλγη και μετά θα βάζεις σιγά σιγά. Θα στο δείξουν τα φυτά σου τι χρειάζονται πόσο και πότε. Μην βιάζεσαι είπαμε το ενυδρείο θέλει υπομονή.
__________________
Σταματης


Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01721 seconds with 10 queries