Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #64  
Παλιά 07-04-14, 08:27
Το avatar του χρήστη bouboulas
bouboulas Ο χρήστης bouboulas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-07-2012
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 602
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από manos76 Εμφάνιση μηνυμάτων
H μετρήσεις είναι μια χαρά! εκτός από την αμμωνία που μετράς.. είναι μικρή αλλά μετρήσιμη... με βάση το πινακάκι ΡΗ-ΚΗ-CO2 έχεις 36ppm αρκετό εώς πολύ... βάζεις καποιο οξύ στο νερό?

φίλε bouboulas ούτε εσύ ξέρεις εαν τα ψάρια έχουν θέμα μακροπρόθεσμα..
ξέρω από πρώτο χέρι οτι όλα τα σκευάσματα-λιπάσματα- για φυτά εκτός ενυδρείου έχουν χημικά πρόσθετα, συντηρητικά, βελτιωτικά απορρόφησεις κ.λ.π....
ακόμη και τα λιπάσματα για βιολογικές καλλιέργειες που θεωρούνται τα πιο ακίνδυνα είναι επιβλαβή για τα ψάρια..
και οι κατασκευαστές δεν γράφουν στην συσκευασία όλα τα χημικά πρόσθετα που βάζουν σε αυτα τα λιπάσματα..

να υποθέσω οτι το σκεύασμα που έχεις δεν έχει τίποτα απο τα παραπάνω, ξέρεις το άζωτο που περιέχει σε τι μορφή ειναι?
Κάνεις λάθος ! Φυσικά και ξέρω και για αυτό και τα πρότεινα. Τα δουλεύω κοντά στα δύο χρόνια σε όλα μου τα ενυδρεία. Έχω την συνήθεια όταν προτείνω κάτι, πρώτα να το έχω δοκιμάσει στα δικά μου ενυδρεία για αρκετό καιρό και μετά να το προτείνω. Για την ιστορία να αναφέρω πως από το 11% του αζώτου που περιέχει το 5% είναι ουρικό και αργής αποδέσμευσης. Καλό θα ήταν πριν <<ακυρώσουμε>> καποιανού τα γραφόμενα να έχουμε πλήρη επίγνωση του αντικειμένου που αναφέρεται και να μην παπαγαλίζουμε τα υπομνήματα που έχουμε αποστηθίσει. Το θέμα του ενυδρείου είναι ατελείωτο και η εξέλιξη του δεν σταματά ποτέ. Οπότε καλό θα ήταν να έχουμε τα μάτια μας και τα αυτιά μας ανοιχτά για να μαθαίνουμε καινούρια πράγματα.
__________________
Σταματης


Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01519 seconds with 11 queries