Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #53  
Παλιά 06-04-14, 00:22
manos76 Ο χρήστης manos76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-12-2011
Περιοχή: ...
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

...αχ! ...πάντα τα νεοσύστατα ενυδρεία πιανουνε άλγη.. η άλγη μπορει να εμφανιστεί απο οποιαδήποτε αιτία, ακόμη και στον έμπειρο και ψαγμένο χομπίστα.. τωρα τι να σου πω , πέρα απο τα φωσφορικά τα νιτρώδη και την αμμωνία που είναι τα πιο πιθανά αίτια μια άλγη μπορει να βρεί ένα μίκρο στοιχείο που δεν φάγανε τα φυτά και απο αυτο να ανακάμψη...
-------------------------
α... και ο υπερβολικός σίδηρος και το πλεονάζων co2 μπορουν να ευννοείσουν την άλγη.. επιδή ο φίλος 'εχει μόνο 2 λάμπες και μπορεί να επιλέξει της grolux εγω αυτές του πρότηνο για τους λόγους που προανέφερα. όπως επίσεις έγραψα οτι και με απλες λάμπες 840 , 865 η αυτές που βγάζει η juwel αναπτύσονται τα φυτά.. εγώ αυτην την στιγμή στο φυτεμένο μου έχω phillips πλήρους φάσματος την 940.. αυτο δεν σημένει όμως οτι στην περίπτωση του φιλου και της επιλογες που έχει να μην του προτείνο την καλύτερη...
-------------------------
θα με χαζέψεις.. ο φίλος άνοιξε το θέμα γιατι είχε πρόβλημα με άλγες με απλές λαμπες και led ... οχι με grolux!
-------------------------
και επίσεις του έγραψα οτι χρειάζετε λίπασμα και co2 έστω και DYI,, που είπε οτι έχει και μπορεί να βάλει...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη manos76 : 06-04-14 στις 00:22 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01985 seconds with 11 queries