Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #56  
Παλιά 03-04-14, 15:31
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από marios psilopoulos Εμφάνιση μηνυμάτων
κ. Diskus fan αν βλέπατε πιο πάνω,θα παρατηρούσατε πως αναφέρω την αγορά στο άμεσο μέλλον 300λτρ ενυδρείο και την ήδη αγορά μου σε όσμοση...δε καταλαβαίνω ποιος ο λόγος της απορίας σας και αυτού του ποστ...σήμερα τα ψαράκια είναι μικρά και δε χρειάζονται μεγαλύτερο ενυδρείο...σε μια εβδομάδα ίσως να έχουν καινούριο σπίτι....τα φυτά όμως όπως και να έχει δε θέλω να τα χάσω..αν μπορείτε να μου δώσετε κάποια συμβουλή για αυτό θα το εκτιμούσα...
1. To κ. ας το αφήσουμε εκτός... φιλικά μιλάμε.
2. Είναι μικρά... γι' αυτό η ανάγκη μεγάλης ομάδας τώρα είναι επιτακτική. Η έννοια της ασφάλειας στα κοπαδόψαρα... βρίσκεται στην ομάδα και παράλληλα μειώνεται η επιθετικότητα... προς τα πιο αδύναμα μέλη της. Όταν μεγαλώσουν θα "σφάζονται" για να επικρατήσουν στον χώρο... διεκδικώντας το σημείο, όπου θα αποθέσουν τα αυγά τους... κι' εκεί αρχίζουν τα δικά σου προβλήματα... ΑΝ ο χώρος τους είναι περιορισμένος.
Έχοντας φροντίσει από ΠΡΙΝ για το μέγεθος... μειώνεις και τις πιθανότητες, για τα παραπάνω.
Σε γενικές γραμμές... ισχύουν παρόμοια πράγματα, όπως με τους δίσκους.... δηλαδή ένα ενυδρείο με μήκος 1.50 μ. είναι ικανοποιητικό για ξεκίνημα (κατά την προσωπική μου άποψη).
Φυτά εύκολα όπως πχ. echinodorus bleheri (και παρόμοια)... αλλά και έκτος βιότοπου όπως Anubias, Microsorum pteropus... που ΔΕΝ θα σε προβληματίσουν στην διατήρηση τους... είναι η καλύτερη επιλογή (για να ΜΗΝ "μπλέκεις" ΚΑΙ με συστήματα διοξειδίου). Χρειάζονται βέβαια και ρίζες... το full φυτεμένο... ΔΕΝ θα τα "καλύψει".
Διαβάζοντας και σε θέματα που αναφέρονται σε αυτό το είδος... θα πάρεις ακόμα περισσότερες πληροφορίες... για να φτιάξεις το ιδανικότερο ενυδρείο/περιββάλον για τα σκαλάρια σου.-
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01764 seconds with 11 queries