Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #4  
Παλιά 03-04-14, 10:24
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από g81gr Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα λούμεν είναι λάθος τρόπος και θα σας πω γιατί. Το λούμεν είναι αυτό που αισθάνεται το μάτι όχι αυτό που πραγματικά φέγγει. π.χ. λάμπα osram t8 30βατ, 2400 λούμενς!!! grolux τ8 30βατ 800λούμεν!!! οπότε τα λούμεν δεν βγάζουν άκρη.

Τα λεντ από τη φύση τους, παράγουν περισσότερο μπλε και λιγότερα κίτρινα και πράσινα, οπότε τα λούμεν τους είναι λιγότερα, αλλά τα par (Το οφέλιμο φως για τα φυτά δηλαδή) είναι πολύ καλύτερο από τις λάμπας φθορίου. Από την εμπειρία μου με τα λεντ, θα σου πω ότι για κάθε 30βατ φθορίου θα χρειαστείς 20 με 24 βατ λεντ ανάλογα το λεντ και την απόδοσή του, και τη γωνία φωτώς. Αν χρειαστείς βοήθεια παραπάνω πες μου.
Φίλε 981gr, θα συμφωνήσω μαζί σου, το θέμα είναι όμως πως σπάνια μπορεί κάποιος να βρει πόσα par είναι η κάθε αντίστοιχη λάμπα, φθορίου ή led. Τα πιο εύκολα που μπορεί να μάθει κάποιος είναι τα lumen και τα kelvin. Αν στη περίπτωση μας αντικατασταθούν λάμπες φθορίου με led , με τις ίδιες όμως αντίστοιχες τιμές σε lumen και kelvin, δεν θα έχει πλησιάσει πολύ στις αντιστοιχίες ; Δηλαδή μια λάμπα φθορίου osram t8 30 watt με 2400 lumen να αντικατασταθεί με led 2400 lumen στα ίδια όμως kelvin, ή μια grolux τ8 30 watt με 800 lumen , με led στα ίδια kelvin και στα 800 lumen. Τότε δεν είμαστε πολύ κοντά στις αντιστοιχίσεις ; Μπορεί να κάνω και λάθος βέβαια, απόψεις ανταλλάσουμε
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01864 seconds with 10 queries