Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #26  
Παλιά 01-04-14, 20:47
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Ηλιας21 Εμφάνιση μηνυμάτων
λοιπον απο την πλευρα του φιλτρου με καλυψατε. Θα φτιαξω εξωτερικο με pvc (και να μην μου κανει θα μου μεινει η αντλια και ισως να δοκιμασω sub αλλιως θα παρω ετοιμο)

απο φωτησμο τι να κανω? θελω να φτιαξω diy led.

takιs gt φωτιστικο σαν το δικο σου με καλυπτει?
Φίλε Ηλία είμαι πολύ ευχαριστημένος από το δικό μου. Το μόνο που πρέπει να προσέξεις με αυτά τα led είναι πως θέλουν προστασία από την υγρασία, για αυτό έφτιαξα το κουτί από διάφανο πλεξιγκλάς. Και από αντοχή, έχω τα πρώτα led που έβαλα πριν 14-15 μήνες και δεν έχω παρατηρήσει καμία διαφορά με τα καινούρια, το έφτιαξα σιγά σιγά με δοκιμές, ξεκίνησα με 7-8 και τώρα έχω 30 περίπου, ίσως και να είναι πάρα πολλά. Το ενυδρείο έχει γίνει πλέον καραfull φυτεμένο, ίσως και σε υπερβολικό σημείο. Άλλο ένα μυστικό είναι πως πρέπει να τα απλώσεις σε όλη την επιφάνεια του ενυδρείου για να καλύψεις όλες τις περιοχές, σε αυτό παίζει ρόλο βέβαια και το ύψος που θα τα βάλεις. Εγώ δυστυχώς λόγω του καπακιού, πού είναι μόνο 7 πόντους ύψος, τα έχω 1-1,5 πόντο πάνω από την επιφάνεια του νερού. Πιστεύω πως σε εσένα δεν χρειάζονται τόσα πολλά, αφού θα βάλεις και σκαλάρια, τα σκαλάρια δε θέλουν και πολύ έντονο φως, το αντίθετο, τους αρέσουν τα σκούρα νερά χωρίς έντονο φωτισμό. Αν πιάνουν τα χέρια σου, άνετα το φτιάχνεις. Επίσης να σου πω πως τροφοδοτικό, μετά από πολλές δοκιμές, έβαλα ένα παλιό τροφοδοτικό από υπολογιστή και σώθηκα
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01512 seconds with 11 queries