Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 27-03-14, 18:07
Το avatar του χρήστη kapsok
kapsok Ο χρήστης kapsok δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-01-2010
Περιοχή: Alimos Attikh
Μηνύματα: 172
Προεπιλογή Eρώτηση για Eusteralis Stallata

Θέλω τα φώτα σας. Εδώ και δύο μήνες έχω στο ενυδρείο που στήνω και οσονούπω θα παρουσιάσω Eusteralis Stallata. Παρότι βρίσκομαι στα 05-06w/l είπα μιας και το χα βρει σε καλή τιμή το φυτάκι, δεν χάνω τίποτα να το δοκιμάσω. Με το σκεπτικό ότι στο μικρό ενυδρείο και τοποθετώντας την κάτω από το φως ίσως να αντέξει. Και άντεξε. Μάλιστα όταν τη φύτεψα τα stems εξείχαν καμια δεκαριά πόντους και τώρα εξέχουν από 30 μέχρι 35+ πόντους. Πλην ενός στεμ που παραείχε μεγαλώσει γρήγορα τα άλλα τώρα φτάσανε επιφάνεια (έχουν πετάξει εν τω μεταξύ δυστυχώς μόνο σχετικά ψηλά και νέες κορυφές) και το ΣΚ θα προβώ στο πρώτο κλάδεμα.
Εδώ σας χρειάζομαι. Αυτό το ένα στεμ που έκοψα και φύτεψα το υπόλοιπο, στο μητρικό έχουν περάσει 2 βδομάδες και τώρα άρχισα να το βλέπω να πετάει. Ψάχνοντας λοιπόν στο ίντερνετ είδα ότι πολλοί προτείνουν να ξεριζώνεις τα παλιά και να φυτεύεις τα στεμς. Όμως δε μπορεί να γίνεται κάθε 2 εβδομάδες αυτή η δουλειά!!! Από την άλλη αν ρισκάρω και αφήσω τις μητρικές φοβάμαι ότι το φως (γιατί τα πρώτα φύλλα από την επιφάνεια που είναι τώρα θα βρεθούν 15 πόντους χαμηλότερα) δεν επαρκεί για να ξαναπάρουν μπρος και μπορεί να χάσω το φυτάκι. Ίσως όταν το αγόρασα να είχε ακόμα "φόρα" λόγω των τέλειων συνθηκών που κρατάνε τα παιδιά στο Aquascape.gr και από τη φόρα αυτή φτάσανε γρήγορα κοντά στην επιφάνεια και το ανεπαρκές κανονικά φως που έχω να ήταν αρκετό. Τώρα φοβάμαι ότι δε θα γίνει το ίδιο. Γνώμες?
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01435 seconds with 11 queries