Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #39  
Παλιά 20-03-14, 17:39
harry86 Ο χρήστης harry86 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-02-2014
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 69
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα ψαρια που πουλανε στα πετσοπ ειναι συνηθως νεαρα, δλδ στην αναπτυξη, και γιαυτο χρειαζονται ταισμα καλο για αρκετους μηνες.

Εσυ λοιπον ταιζε οπως ταιζεις, και αρχισε να αυξανεις σταδιακα την συχνοτητα και ποσοτητα, σε τοση οση να βλεπεις οπως ειπαμε, τα στομαχακια γεματα.
Αν το κανεις σταδιακα, τοτε ο πληθυσμος της βιολογιας θα προσαρμοζεται αναλογα (αρκει να υπαρχουν οι προυποθεσεις να φιλοξενηθει στο φιλτρο σου αυτος ο αυξημενος πληθυσμος. Δες εδω για τις προυποθεσεις)

Συνεχισε τις μερησεις καθημερινα, για να δεις αν ξεφευγουν οι τιμες ΝΗ3 ΝΟ2 ΝΟ3 PO4, και αναλογα πραξε.
Δλδ οτι ειπα πιο πανω, αναβαθμιση φιλτρανσης, αλλαγων νερου, λιτρωξε ενυδρειου ή αν δεν γινονται αυτα, τοτε μειωση ιχθυοφορτωσης.

Σιγα σιγα και μεσω παρατηρησης, θα μπορεις να υπολογιζεις χωρις συχνες μετρησεις τις ρουτινες αλλαγων κλπ που θα ακολουθεις.

Αυτα γενικοτερα κανω εγω τουλαχιστον και δεν εχω προβληματα ουτε στην αναπτυξη ουτε στην υγεια των ψαριων.
Ενταξει φιλε μου και καποιες τελευταιες ερωτησεις.
Εψαξα εδω αλλα δεν τα βρηκα...
1ον σε 110 λιτρα μεχρι ποσα ψαρακια μπορω να βαλω;
2ον καθε ποτε πρεπει να κανω αλλαγη νερου και ποσο; (η απαντηση πιθανον να ειναι "αναλογα με τις μετρησεις που θα κανεις" αλλα ρωτω για να ειμαι σιγουρος)
3ον καθε ποτε πρεπει να καθαριζω το φιλτρο;

Ευχαριστω πολυ για τη βοηθεια.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01566 seconds with 11 queries