Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #3  
Παλιά 13-03-14, 16:00
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από leonidas87 Εμφάνιση μηνυμάτων
Είμαι στα σκαριά να κάνω το 2ο ενυδρειου μου...για να πάρω μπολι έχω βάλει το εσωτερικό φίλτρα που θα χρησιμοποιηθεί για το 2ο ενυδρειου στο 1ο ενυδρειου(που τρέχει κάτι μήνες).
Πόσες μέρες να το αφήσω ώστε να δημιουργηθούν οι οργανισμοί για το βάλω μετά στο 2ο ώστε να στρωθεί το ενυδρειου;;;;
Επίσης όταν το φίλτρα είναι έτοιμο(με τη σωστή βιολογία) κ μπει στο 2ο ενυδρειο μετά από ποσες(περίπου)μέρες θα ένας έτοιμο να φιλοξενήσει ψάρια;;;(φυσικά θα γίνουν κ τα κατάλληλα τεστ απλά θέλω να υπολογισω περίπου το χρόνο)
Το φίλτρο του 2ου ενυδρείου μετά από 15 ημέρες το λιγότερο θα αποκτήσει κάποια βιολογία, και συνήθως σε 1 μήνα έχει αποκτήσει τη βιολογία που του αναλογεί. Αλλά όση βιολογία εγκαθίσταται στο 2ο , τόση χάνει το 1ο, η βιολογία σε ένα ενυδρείο δεν εξαρτάται απόλυτα από τα πόσα φίλτρα έχεις, αλλά από πόσους ρύπους έχεις, δηλαδή από πόση αμμωνία που είναι τροφή για τη βιολογία, στη προκειμένη περίπτωση η βιολογία σου θα μοιραστεί στα 2 φίλτρα, και όταν βγάλεις το 2ο, το ενυδρείο θα μείνει με τη μισή βιολογία που θα υπάρχει στο 1ο. Είναι σαν να παίρνεις το μισό βιολογικό υλικό από το 1ο φίλτρο και να το βάλεις στο 2ο, και μετά να συμπληρώσεις με καινούριο βιολογικό το 1ο. Αυτό όπως καταλαβαίνεις είναι ρίσκο για το 1ο ενυδρείο, γιατί θα επιβαρυνθεί και θα πρέπει να περάσει κάποιο χρονικό διάστημα για να επανέλθει. Θα σου πρότεινα να πάρεις μπόλι από το 1ο φίλτρο (όχι πάνω από το 1/3 του βιολογικού υλικού), να το βάλεις στο 2ο φίλτρο, και να βάλεις το 2ο φίλτρο στο 2ο ενυδρείο με αμμωνία ή τροφή για πλήρη στρώσιμο. Να υπολογίσεις χοντρικά πως στρώσιμο με μπόλι και αμμωνία θα χρειαστείς από 1 εβδομάδα και πάνω, και φυσικά μετά τα ψάρια θα μπαίνουν λίγα λίγα
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01671 seconds with 11 queries