Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #20  
Παλιά 12-03-14, 04:45
Το avatar του χρήστη nospanos
nospanos Ο χρήστης nospanos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-09-2012
Περιοχή: Ανατολική Αττική
Μηνύματα: 369
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από plin Εμφάνιση μηνυμάτων
........................................
Χρησιμότατα, πολύ αναλυτικά, μέχρι και επιστημονικά θα τα χαρακτήριζα τα άρθρα και τις πληροφορίες που παρέθεσες απλώς κατά την ταπεινή μου άποψη τα πράγματα θα πρέπει να είναι πιο απλά και κατανοητά στον μέσο ενυδρειόφιλο, όπως και είναι απλά δηλαδή, στο κάτω-κάτω χομπίστες είμαστε και μας ενδιαφέρει απλώς να διατηρούμε ένα ενυδρείο κατάλληλο, φυσικό και φιλικό για εμάς και τα ψάρια μας και συγχρόνως ένα κομμάτι φύσης που να αποτελεί στολίδι εντός του σπιτιού μας .

Φυσικά και η κρίση μας βάσει Kelvin, Lumen ή το ευρέως διαδεδομένο Watt/L δεν είναι τόσο αντικειμενική και ακριβής, είναι όμως ένας μπούσουλας ή αν το θες ένας απλός χαρακτηρισμός για να προσδιορίσουμε στο περίπου τι φωτισμό διαθέτουμε στο ενυδρείο μας, έτσι ώστε να το καταλάβει ο άλλος καλύτερα.

Για να είμαι ειλικρινής επειδή πάντα ήμουνα σκράπας στα μαθηματικά, τη φυσική, τη χημεία και είμαι περισσότερο της θεωρητικής και πρακτικής κατεύθυνσης, συνοπτικά περί του θέματος Grolux:
- Η Grolux ενδεικνυται όχι μόνο για την ανάπτυξη ενυδρειακών φυτών αλλά γενικότερα φυτών (πολύ σημαντικό που το ανέφερες καθώς εγώ παρέλειψα να το πω θεωρώντας το εκτός θέματος).
- Θεωρείται μια αξιοπρεπής σε αντιστοιχία ποιότητας τιμής λάμπα τεχνητού φωτός ιδανική να αναδείξει την ομορφιά και να ενθαρρύνει την ομαλή ανάπτυξη των φυτών.
- Σαφώς και μπορεί να πορευθεί χωρίς προβλήματα και άλγες ένα φυτεμένο ενυδρείο αποκλειστικά και μόνο υπό φωτισμό Grolux ...αλλά:
1ον) δεν προτείνεται για τον μέσο αρχάριο χομπίστα ο οποίος δεν έχει έστω κάποια βασική εμπειρία γύρω από τα ενυδρειακά φυτά, για να είναι σε θέση να διαχειριστεί με το σωστό τρόπο τα φυτά του, τη λίπανση, την παροχή διοξειδίου, κ.ο.κ. αλλά κυρίως για να μπορέσει να επέμβει σε περιπτώσεις έξαρσης άλγεων.
2ον) από τη στιγμή που η βάση για ένα σωστό και φυσικό ενυδρείο είναι η όσο το δυνατόν πιο πιστή αναπαράσταση του φυσικού βιοτόπου, πως είναι δυνατόν αυτό να επιτευχθεί αν "βάψουμε" τον "ήλιο" ροζ και δεν παρέχουμε το πλήρες φάσμα που προσφέρει το φυσικό φως, όχι μόνο στα φυτά και τα ψάρια μας αλλά και γενικά στο μικρό μας οικοσύστημα?
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01614 seconds with 11 queries