Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #37  
Παλιά 28-02-14, 16:24
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγω παντως οταν τις ειχα σε μικρο ενυδρειο (50 λιτρα) και ταιζα πολυ, εκανα 80-90% αλλαγη την εβδομαδα, για να κραταω καθαρο το νερο.
Σπύρο δεν κάνω οικονομία στο νερό όταν κάνω αλλαγές και ειδικά σε αυτό.
Τις αλλαγές σε αυτό το ενυδρείο τις κάνω με τον εξής τρόπο. Έχω ένα DIY φίλτρο που έχει την έξοδο από επάνω, εκεί έχω προσαρμόσει το spray bar. Όταν κάνω αλλαγές ξεκουμπώνω το spray bar και βάζω το αλφαδολάστιχο για τις αλλαγές. Αυτό το κάνω γιατί φοβάμαι πως οτιδήποτε άλλο και να κάνω θα ρουφήξω και καμιά γαρίδα , ενώ από το φίλτρο είναι δύσκολο έως αδύνατο να συμβεί αυτό. Όταν φτάσει η στάθμη περίπου στη μέση το φίλτρο ξενερίζει , και τότε με την αντλία καθαρού νερού ρίχνω φρέσκο νερό στην απέναντι γωνία του ενυδρείου, σε αυτή τη φάση ρίχνω 1-1,5 10λιτρους κουβάδες, βγάζω τη σωλήνα εξαγωγής και ξανακουμπώνω το spray bar, βάζω σε λειτουργία το φίλτρο και συμπληρώνω νερό μέχρι να γέμιση (15 λίτρα περίπου ακόμα. Δηλαδή συνήθως καταναλώνω 20-30 λίτρα νερό για αυτό το ενυδρείο


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Παντως αν δεν ταιζεις πολυ, εχει την ταση η αποικια να κρατιεται σε χαμηλο πλυθησμο απο μονη της.
Προφανώς από το πολύ τάισμα έχει μεγαλώσει η αποικία αλλά με τόσο τάισμα μάλλον θα πρέπει να κάνω αλλαγες και μεσοβδόμαδα.
Για αυτό, προσωρινά νηστεία
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01525 seconds with 10 queries