Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #17  
Παλιά 22-02-14, 13:55
Το avatar του χρήστη Παναγιώτης Κ
Παναγιώτης Κ Ο χρήστης Παναγιώτης Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-11-2011
Περιοχή: Άρτα
Μηνύματα: 3.053
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Hlias21 Εμφάνιση μηνυμάτων
το ρεφρακτομετρο το καλιμπραρισα με νερο οσμωσης,εδειχνε 0.
Ουτε κι εγω ξερω τι ειναι ο βραχος.Ο πετσοπας ελεγε οτι ειναι ζωντανος,οταν ομως τον ρωτησα αν εχει ζωη πανω του,μου ειπε οτι τα σκοτωνουν ολα για να μην μπουνε πραγματα που δεν θελουμε στο ενυδρειο.!!Απο εδω και περα τι κανουμε?Να ζωντανεψω τον συγκεκριμενο?Πως?
Να παρω κανα δυο κιλα πραγματικο ζωντανο για μπολιασμα?
Aν το καλιμπράρισες και μέτρησες 1022 τότε τόσο έχεις. Πρέπει να ανεβάσεις αλατότητα. Για να το κάνεις αυτό στην προκειμένη περίπτωση δεν ρίχνεις αλάτι μέσα γιατί δεν θα σπάσει πλήρως και γρήγορα.
Σε ένα δοχείο νερό(5λιτρο αν μπορείς) βάλε αλάτι 200γρ για να το πάς περίπου 1025. Όμως για να καταφέρεις να ανεβάσεις την αλατότητα, βάλε διπλή δόση(400γρ) και άσε το να τρέχει για καμια μέρα με ένα κυκλοφοριτή. Όταν λιώσει πλήρως, βγάλε 5 λίτρα απο το ενυδρείο σου και ρίξε αυτά και μετά απο 10 λεπτά μέτρα. Λογικά θα ανέβει 1,2 μονάδες. Μετά σε κάθε αλλαγή σου το νερό της αλλαγής να το έχεις στο 1028 περίπου ώστε να ανεβάσεις σταδιακά. Αυτό.

Ο βράχος εξ όψεος φαίνεται νεκρός, αλλά δεν σημαίνει ότι δεν είναι ζωντανός. Βέβαια μπορεί να είναι και νεκρός. Αν τον έβαλε και τον νέκρωσε, για να βγάλει όλα αυτά που έχει πάνω του και να τον κάνει έτσι πρέπει να τον βάλλει σε ξύδι και να τον τρίψει.
Εμένα μου φαίνεται ότι πήρε Νεκρό και τον έβαλε να ζωντανέψει. Πολύ πιο πιθανό, και γι'αυτό στον έδωσε και πιο φτηνά.
Αν θες, καλύτερα είτε είναι είτε δεν είναι ζωντανός, βάλε 1,2 κιλά ζωντανού απο κάποιο χομπίστα να μπολιάσει και αυτός.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01765 seconds with 11 queries