Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #4  
Παλιά 11-02-14, 18:20
Το avatar του χρήστη Michali[s]
Michali[s] Ο χρήστης Michali[s] δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-09-2013
Περιοχή: Athina - Glyfada
Μηνύματα: 274
Προεπιλογή

Παράθεση:
Για πολλά χρόνια, διάφοροι έχουν αναφέρει ότι οι red cherry τους ξαφνικά " επανήλθαν " στα άγρια χρώματα τους . Με άλλα λόγια , ξαφνικά είδαν ‘καθαρότερες' καφέ γαρίδες στο ενυδρείο τους. Χωρίς ιδιαίτερη σκέψη ( και έρευνα ) βιαστικά καταλήγουν στο συμπέρασμα ότι κάποια στιγμή –ανεξαρτήτων συνθηκών - οι RC γαρίδες θα παράγουν γενιές με τον άγριο/φυσικό χρωματισμό . Έτσι, κατ επέκταση καταλήγουν στο συμπέρασμα ότι αυτές οι ‘ άγριου χρωματισμού’ γαρίδες πρέπει περιοδικά, να αφαιρούνται/ απομονώνονται από το ενυδρείο ώστε να εξασφαλίσουν ότι ο εναπομείναντας πληθυσμός του ενυδρείου θα παραμείνει κόκκινος. Συχνά οι ίδιοι άνθρωποι υπαινίσσονται ότι η ξαφνική εμφάνιση γαρίδων τέτοιων άγριων/ φυσικών χρωματισμών μάλλον είναι φυσικό και αναπόφευκτο φαινόμενο. Όπως θα δούμε παρακάτω η αντίληψη αυτή απέχει πολύ από την πραγματικότητα.

Ας το σκεφτούμε για λίγο. Οι RC γαρίδες είναι μια κόκκινη μετάλλαξη της Neocaridina Denticulate Sinesis – την οποία κάποιοι πλέον ονομάζουν Neocaridina Heteropoda. ‘Μετάλλαξη ’ σημαίνει ότι ένα ή περισσότερα γονίδια έπρεπε να μεταλλαχτούν ( αλλάξουν ) αυθόρμητα, προκειμένου παραχθούν ζώα κόκκινου χρωματισμού. Τέτοιου είδους μεταλλάξεις είναι αρκετά σπάνιες. Σε πολύ μεγάλους πληθυσμούς τέτοιες μεταλλάξεις μπορούν να συμβούν σποραδικά αλλά συνήθως τα ζώα με χρώμα άλλο από το κανονικό/ αναμενόμενο, τείνουν να ξεχωρίζουν περισσότερο οπότε και τρώγονται από τα αρπακτικά. Πράγμα που σημαίνει ότι αυτά τα ζώα δεν επιβιώνουν στην φύση. Έτσι, ξέρουμε ότι οι κόκκινου χρώματος N.denticulata sinensis είναι το αποτέλεσμα μιας σπάνιας μετάλλαξης. Οι μεταλλάξεις από την άλλη δείχνουν να είναι ένα τελείως τυχαίο φαινόμενο το οποίο κανείς δεν μπορεί να πει με ποιον τρόπο θα επηρεάσει ένα ζώο. Έτσι λοιπόν για να επιστρέψει μια RC γαρίδα στον αρχικό της φυσικό χρωματισμό, όχι μόνο θα έπρεπε να συμβεί μια σπάνια μετάλλαξη, αλλά θα έπρεπε και αυτή η μετάλλαξη να είναι τέτοια ώστε να παράγει γαρίδα η οποία είναι – και πάλι – πολύ κοντά στον αρχικό χρωματισμό του είδους. Οι πιθανότητες μιας τέτοιας μετάλλαξης να συμβεί, είναι εξαιρετικά λίγες. Το σενάριο είναι παρόμοιο με το να πει κανείς ότι μια αγέλη από κανίς ξαφνικά παρήγαγε ένα ζώο το οποίο μοιάζει με λύκο. Άρα το κανίς μάλλον επέστρεψε στην αρχική- άγρια μορφή του. Αλλά πότε είδε κάποιος διασταύρωση σκύλων να παράγει λύκο η οτιδήποτε όμοιο με λύκο ( χωρίς φυσικά να έχει υπάρξει διασταύρωση της ράτσας με λύκο στο πρόσφατο παρελθόν ) ?


Πως και υπάρχει λοιπόν μια ατελείωτη ροη από αναφορές για RC γαρίδες που ‘επιστρέφουν’ στα αρχικά τους χρώματα ? Η λύση σε αυτό το μυστήριο είναι η προφανής. Οι άνθρωποι που κάνουν αυτές τις αναφορές δεν έχουν ‘καθαρές/καθαρόαιμες’ RC γαρίδες, εξ αρχης. Έχω διαπιστώσει από την εμπειρία μου με τα χρόνια ότι οι γαρίδες που εισάγονται από φάρμες της Ασίας τείνουν να είναι όλες θηλυκές. Εάν το γεγονός οφείλεται στο ότι οι θηλυκές γαρίδες είναι περισσότερο κόκκινες ή στο ότι οι φάρμες δεν θέλουν άλλοι να εκτρέφουν τις γαρίδες – δεν είναι γνωστό. Όπως και να έχει προσωπικά δεν έχω δει πότε αρσενική RC γαρίδα σε κάποιο pet shop προς πώληση. Αυτό που βλέπω συνέχεια, ωστόσο, είναι τόσο αρσενικές όσο και θηλυκές γαρίδες απροσδιορίστου είδους Neocaridina, ανακατεμένες στις γυάλες των pet shops. Οι αρσενικές γαρίδες διαφόρων Neocaridina ( συμπεριλαμβανόμενων και των αρσενικών RC ) είναι αξιοσημείωτα έως τελείως ίδιες μεταξύ τους στο ανεκπαίδευτο ( και μερικές φορές ακόμα και στο εκπαιδευμένο ) μάτι. Έτσι οι αγοραστές δεν αντιλαμβάνονται ότι οι αρσενικές RC γαρίδες τους, δεν είναι καθόλου RC. Στην προσπάθεια τους να αγοράσουν ‘χλωμές’ RC, οι οποίες – κάποιος του είπε – το πιθανότερο είναι να είναι αρσενικές, μαζεύουν όλων των ειδών άχρωμες γαρίδες από το ενυδρείο του μαγαζιού. Φυσικό επακόλουθο να εμφανίζονται όχι κόκκινες γαρίδες στα ενυδρεία των αγοραστών και οι ίδιοι να νομίζουν ότι οι γαρίδες τους επιστρέφουν στους αρχικούς χρωματισμούς τους. Εναλλακτικά ακόμα και αν κάποιος δεν αγοράσει αρσενικές και θηλυκές γαρίδες αλλά μόνο θηλυκές που φέρουν αυγά – με την ελπίδα ότι θα φτιάξουν αποικία με τον γόνο – αγνοεί το γεγονός ότι οι περισσότερες ( αν όχι όλες ) από αυτές τις θηλυκές γαρίδες, έχουν ζευγαρώσει με αρκετά είδη άγριων Neocaridina αρσενικών για να αποκτήσουν αυτά τα αυγά. Το ζευγάρωμα μπορεί να έχει γίνει είτε στην φάρμα στη Ασία είτε στο ενυδρείο του τοπικού του αγοραστή, pet shop και ως αποτέλεσμα αυτού, πολλοί αν όχι οι περισσότεροι πληθυσμοί RC γαρίδων είναι ουσιαστικά είτε intraspecies υβρίδια ( δηλαδή RC γαρίδα αναμιγμένη με άγριου χρωματισμού Neocaridina denticulata sinensis ) είτε interspecies υβρίδια ( δηλαδή RC γαρίδα αναμιγμένη με αλλά Neocaridina είδη ).

Τι γίνετε όμως με εκείνους που επιμένουν ότι οι γαρίδες τους ήταν κόκκινες για πολλές γενιές και τότε ξαφνικά άρχισε η εμφάνιση όχι κόκκινων απογόνων? Υπάρχουν δυο κύριοι λόγοι γι αυτές τις αναφορές. Ο πρώτος και πιθανότατα ο κυριότερος είναι ότι αυτός που κάνει την αναφορά ( για όχι κόκκινη RC γαρίδα ) δεν έχει αντιλιφθεί ότι κάποια στιγμή εισήγαγε κάποιο άλλο είδος Neocaridina στο υπάρχον και αποικημένο ενυδρείο του/της. Πληθώρα ειδών της Neocaridina πουλιούνται με διάφορα ονόματα όπως “blue shrimp”,”mandarin shrimp”, “algae shrimp” και πολλά ακόμη. Όμως στην πλειοψηφία τους οι αγοραστές δεν μπορούν να ξεχωρίσουν εάν η γαρίδα είναι Neocaridina sp ή όχι. Έτσι, χωρίς να είναι κάποιος σίγουρος για το είδος της γαρίδας, εισάγει την νέα γαρίδα στο υπάρχον RC ενυδρείο και οι αναφορές για όχι κόκκινες γαρίδες αρχίζουν να έρχονται. Ο δεύτερος λόγος είναι ότι αυτοί που κάνουν τις αναφορές έχουν εξ αρχης interspecies υβρίδια στα ενυδρεία τους. Τέτοια υβρίδια μπορεί να είναι κόκκινα αλλά θα παράγουν όχι κόκκινο απόγονο είτε στην επόμενη είτε σε οποιαδήποτε από τις επόμενες από αυτήν, γενιές. Για ακόμα μια φορά ιδιοκτήτες τέτοιων αποικιών αναφέρουν ότι οι γαρίδες τους ‘επιστρέφουν’ στον άγριο/φυσικό χρωματισμό τους. Ακόμα και αν το κόκκινο χαρακτηριστικό των ‘καθαρόαιμων’ Neocaridina denticulate sinensis ακολουθεί τους κανόνες του Mendel, τα interspecies υβρίδια συνήθως δεν ακολουθούν τους κανόνες του Mendel όσον αφορά την κληρονομικότητα.


Το γεγονός είναι ότι η δική μου αποικία από RCS’s ( η παλιότερη στην Βόρεια Αμερική απ όσο ξέρω ) δεν έχει πότε παράγει όχι κόκκινο RC απόγονο ‘εξ απροόπτου’. Η αποικία μου έχει παράγει πολλές χιλιάδες απογόνων και το νούμερο της γενιάς που ζει αυτή την στιγμή στα ενυδρεία μου είναι δυο ψηφίων. Η μόνη φορά που είχα όχι κόκκινο απόγονο στα ενυδρεία μου ήταν όταν έβαλα χωρίς να το καταλάβω ένα άγριο αρσενικό Neocaridina denticulate sinensis σε ενυδρείο με RCS’s. Μου πήρε αρκετό καιρό να αναγνωρίσω το άγριο αρσενικό αλλά στο τέλος το βρήκα και το αφαίρεσα. Για να είμαι σίγουρος εισήγαγα μερικά macros (??) τα οποία σταδιακά έφαγαν τον πιθανότατα υβριδικό πληθυσμό. Μπορεί να ακούγεται σκληρό αλλά δεν ήθελα να ρισκάρω την μόλυνση των ‘καθαρόαιμων ’ αποικιών μου. Στα τέσσερα χρόνια που υπάρχει αυτή η αποικία δεν έχω προσθέσει πότε κάποια άλλη γαρίδα από φόβο ότι θα την μολύνω.


Καταλήγοντας, αναλογιζόμενοι το γεγονός ότι οι περισσότεροι πληθυσμοί RC γαρίδων πιθανότατα αποτελούνται από υβρίδια, δεν προκαλεί έκπληξη το ότι οι άνθρωποι πιστεύουν/ θεωρούν ότι οι γαρίδες τους επιστρέφουν στους φυσικούς χρωματισμούς τους. Απέκτησα τις γαρίδες μου το 2003 τότε που το είδος μόλις είχε εισέρθει στην παγκόσμια αγορά και φαίνεται ότι εκείνη την περίοδο η κόκκινη μετάλλαξη ήταν ακόμα σχετικά ‘καθαρή’ στις φάρμες της Ασίας λόγο της σπανιότητας της. Ακόμα και τότε ήταν αρκετά σπάνιο να παραλάβεις αρσενική RC και αυτό οδήγησε σε μια ατυχή κατάσταση σε Αμερική Γερμανία και άλλες χώρες, κατά την οποία οι μόνες διαθέσιμες γαρίδες ήταν θηλυκές ενώ οι άνθρωποι αναζητούσαν απεγνωσμένα αρσενικές. Δεν ήξερα τότε πόσο τυχερός ήμουν που βρήκα τόσο αρσενικές όσο και θηλυκές γαρίδες, σε φορτίο κατευθείαν από Ασία και μπόρεσα να αρχίσω την αναπαραγωγή κατευθείαν. Σήμερα με τις RCS’s να είναι εύκολα οι πιο κοινές γαρίδες για το χόμπι, η γενετική καθαρότητα μιας οποιασδήποτε αποικίας, δεν μπορεί να θεωρηθεί δεδομένη, όπως είδαμε πιο πάνω. Αλλά τουλάχιστον για ένα πράγμα μπορούμε να είμαστε σίγουροι• οι RCS’s δεν επιστρέφουν έτσι ξαφνικά στους φυσικούς χρωματισμούς τους. Αυτό είναι και θα παραμείνει ένας μύθος και εύχομαι αυτό το άρθρο να σιγουρέψει ότι το χόμπι μας θα έχει ένα μύθο λιγότερο στο μέλλον.


Άρα τελικά μπορεί κανείς να είναι σίγουρος για την καθαρότητα της αποικίας του?
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02784 seconds with 11 queries