Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 10-02-14, 16:17
μαρια-ελενη Ο χρήστης μαρια-ελενη δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 09-02-2014
Περιοχή: νεα μακρη
Μηνύματα: 17
Προεπιλογή αρχαρια με απειρες αποριες !!!

Καλησπερα σε ολους κι ευχριστω που μου δωσατε την ευκαιρια να μπω κι εγω στην παρε σας , αν και δυστυχως το εκανα με μεγαλη καθυστερηση!!! στις 28 ιανουαριου πηραμε στο μωρο μας ενα ενυδρειακι με τον Αρη , το χρυσοψαρο !!! το ενυδρειο ειναι aquapor 19 λιτρων , οπως μου ειπαν , model eco 230 v - 50 hz - 7 watt , το φιλτρο ειναι aquapor eco 200 , 4 watt 40 lt 300 lt/h και ο θερματατης 25 watt ρυθμισμενος στους 23 βαθμους! Παιδια την πρωτη μερα ηταν ολα καλα, τη δευτερη μερα το ψαρακι αρχισε να καθεται κατω . Ξαναπηγα στο πετ σοπ και μου ειπαν οτι ειναι φυσιολογικο οποτε ηρεμησα ! την τριτη μερα εδιχνε σα να ειχε δυσπνοια , πηρα τηλ να τους ρωτησω και μου ειπαν να αλλαξω νερο γιατι ειχε αμμωνια κι οτι αν μετα απο 3 μερες δεν ειχε συνελθει να πηγαινα να μου δωσουν καποιο φαρμακο! το ψαρακι συνηλθε , του εβαλα και μια anubias που μου ειπαν οτι ριχνει την αμμωνια , του αλλαζα και νερακι 40% καθε μερα κι ολα καλα!! ομως αρχισα να διαβαζω στο διαδικτυο για τα ενυδρεια και τοτε καταλαβα οτι ειχα ξεκινησει τα παντα απο λαθος βαση ! πηρα τεστ για το νερο , οποτε εβλεπα οτι η αμμωνια ηταν ψηλα αλλαζα νερο , ακομα και 2 φορες τη μερα! το ψαρακι το περασμενο σαββατο αρρωστησε πολυ , διαβασα θεραπειες για το dropsy γιατι ειχαν σηκωθει τα λεπια του κι ηταν ληθαργικο. το εβαζα καθε μερα σε flagyl και το ταιζα αρακα και τροφη μεσα στην αντιβιωση! στην αρχη εδειχνε σημαδια ανακαμψης , δυστυχως χθες το πρωι μας πεθανε θα αφησω το ενυδρειο να στρωσει πριν βαλω οτιδηποτε μεσα , μα σας παρακαλω πειτε μου ειναι καλο το φιλτρο? εχει ενα μεγαλο σφουγγαρι γκρι σκουρο. εκανα μετρηση χθες και η αμμωνια ηταν πολυ ψηλα! εχει και κατι σκουληκακια μεσα που κολυμπανε απιστευτα γρηγορα και σημερα το πρωι παρατηρησα ενα σακιγκαρι ! συγγνωμη για τη φλυαρι μου σας παρακαλω βαλτε με στο σωστο δρομο γιατι σε καμια περιπτωση δε θα ηθελα να βασανισω κανενα ψαρακι! σας ευχαριστω εκ των προτερων
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01567 seconds with 11 queries