Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #6  
Παλιά 27-08-05, 14:31
Το avatar του χρήστη Moonchild
Moonchild Ο χρήστης Moonchild δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-08-2005
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 39
Smile

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις! Το πρώτο πράγμα που έκανα (αφού πήγα μια βόλτα απ τα προτεινόμενα sites..) ήταν να συμπυκνώσω λίγο τα φυτά στην μία γωνία του ευνδρείου.. (hygrophila difformis +polysperma ) γενικά θα ήθελα να υπάρχει πυκνή βλάστηση, τουλάχιστον στο 80ρι, γιατι το ένα σκαλάρι είναι λίγο νευρικό και πειράζει συχνά το άλλο.

Από φυτά έχω hygrophila difformis + polysperma, elodea, νομίζω amazon swords ???? δεν είμαι σίγουρη και άλλα δύο είδη που δεν ξέρω καθόλου το όνομα. (Αν δεν έχει πάνω καρτελάκι ή στοιχεία , είναι δύσκολο να τα ξεχωρίσεις, ειδικά αν είσαι αρχάριος….)
Λάμπα, arcadia fresh water lamp, 15w (είναι αυτή που είχα στο προηγούμενο ενυδρείο, τώρα από σεπτέμβρη σκέφτομαι να πάρω άλλη μία λίγο μεγαλύτερη). Στο 100 lt δεν έχω ακόμα τίποτα ιδιαίτερο, μία ρίζα hygrophila polysperma που έκοψα απ το άλλο ενυδρείο και 2 φυτά που πάλι δεν ξέρω πως λέγονται. Το πρόβλημα είναι ότι δεν παρατηρείται η ίδια ανάπτυξη που έχω στο 80ρι (και πριν στο μικρότερο που είχα). Αυτό μπορεί να οφείλεται στο φωτισμό? Η λάμπα είναι αυτή που πήρα με το ενυδρείο (18w Sylvania).
Όσο για την συνάντηση αυτό το Σάββατο, αν και θα ήθελα πολύ να έρθω για να μάθω και για το σύλλογο πληροφορίες, λόγω οικογενειακών υποχρεώσεων δεν θα μπορέσω.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01351 seconds with 11 queries