Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #14  
Παλιά 15-01-14, 14:41
ΠΕΤΡΟΣ Κ. Ο χρήστης ΠΕΤΡΟΣ Κ. δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-07-2011
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 71
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Michali[s] Εμφάνιση μηνυμάτων
Πολύ ωραία. Την λύση του plc δεν την είχα σκεφτεί καθόλου. Φτιάχνω αυτό τον καιρό κάτι παρόμοιο αλλά με μικροελεγκτή.

Μερικές απορίες.
Την θερμοκρασία την μετράς με NTC. Πως καλίμπραρες το θερμίστορ? Βασικά, χρειάζεται καλιμπράρισμα η είναι έτοιμος ψηφιακός αισθητήρας? Προσωπικά επειδή δεν είχα κάποιον άλλο τρόπο για ακριβείς μετρήσεις (πχ κάποιον STC) έβαλα ένα lm35 με σκοπό να καλιμπράρω στην συνέχεια βάση αυτού. Αλλά απ ότι έχω δει μέχρι τώρα με ανάλυση 0.25 και ακρίβεια 0.5 δεν με χαλάει και πολύ.
To plc dimmarei? Έχει έξοδο pwm η είναι ON/OFF?
Μιχάλη, την θερμοκρασία την μετράω με το lm35. Εχω φτιάξει μία πλακέτα με το lm35 (με δυνατότητα καλιμπραρίσματος) η οποία βγάζει έξοδο 0-10V την οποία την οδηγώ σε μια αναλογική είσοδο του PLC. Ετσι απεικονίζω θερμοκρασία 0~100°C με υποδιαίρεση 0,5°C.
Το PLC που έχω βάλει έχει εξόδους ΟΝ-OFF. Δεν έχει αναλογικές. Αν έβαζα PLC με αναλογικές εξόδους, θα έπρεπε να βάλω και ηλεκτρονικό dimmer που δέχετονται είσοδο 0-10V, επειδή αυτές οι έξοδοι του PLC δεν παρέχουν αρκετό ρεύμα για απευθείας σύνδεση με το φορτίο. Στο δικό μου απλά χρησιμοποιώ 2 εξόδους για το φωτισμό. Ανάβουν πρώτα οι μισές λεντοταινίες και μετά από πχ μισή ώρα ανάβουν οι άλλες μισές. Αντιστρόφως σβήνουν σταδιακά (βλέπε L1 και L2 στο πρώτο post μου) . Αλλη μία έξοδος ελέγχει την ψύξη και μία ακόμη την θέρμανση (την οποία δεν χρησιμηποιώ προς το παρόν, απλά ο θερμοστάτης του ενυδρείου δουλεύει αυτόνομα.)
Οσον αφορά στην μέτρηση του Ph, είδα οτι μάλλον θα έμπλεκα και το άφησα στην άκρη.

Οπως έγραψα και σε προηγούμενο post, η λύση του PLC είναι εύκολη και γρήγορη και κυρίως "compact".
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01660 seconds with 11 queries