Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #44  
Παλιά 09-01-14, 22:06
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lionor Εμφάνιση μηνυμάτων
Σωστα ναι, η εξοδος πρεπει να εχει οσο γινεται μικροτερο μηκος... Βεβαια αν το αφησω στην μεση, το ιδιο και το αυτο ειναι, αλλα αν το βαλω δεξια το φιλτρο, πρεπει να μεταφερω ολα τα καλωδια στην αλλη μερια (τα εχω ολα τωρα στο αριστερο ντουλαπακι). Εγραψα λαθος πριν οτι μπορει να βαλω το φιλτρο στο αριστερο, στο δεξι ντουλαπακι εννοουσα, βεβαια τωρα αυτη η σκεψη απορριπτεται....
Δεν χρειαζεται να μεταφερεις τα ηλεκτρικα δεξια.
Φτανει το καλωδιο του φιλτρου μεχρι το αριστερο ντουλαπι που ειναι τα ηλεκτρικα.
Ετσι το εχω κι εγω.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lionor Εμφάνιση μηνυμάτων
Μεσα στις οδηγιες, γραψει οτι η σταθμη του νερου δεν πρεπει να ειναι πανω απο 17,5cm. Γι αυτο ρωταω αν παιζει καποιο ρολο αυτο... Ακομη, οταν θα ξεκινησω να γεμιζω με νερο το ενυδρειο (οταν θα κανω αλλαγη νερου), μπορω ταυτοχρονα να ξεκινησω και το φιλτρο ή θα πρεπει να περιμενω να ανεβει πρωτα η σταθμη του νερου; Φυσικα η εισοδος θα ειναι μεσα στο νερο.
Αυτο δεν το καταλαβα.
Εγω οταν κανω αλλαγη νερου δεν το σταματαω το εξωτερικο φιλτρο.
Απλα κοιταω να μη βγει εξω απο το νερο η εισοδος του φιλτρου.
Κατι που φυσικα ειναι αδυνατο, αφου το μπαστουνι φτανει λιγα εκατοστα πανω απο το βυθο.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lionor Εμφάνιση μηνυμάτων
Στο εσωτερικο φιλτρο εχω 2 σφουγγαρια(ενα χοντροτρυπο και ενα ψιλοτρυπο), μια καλτσα με substat, κι ενα διχτακι με siporax (περιπου οσο 3 σφουγγαρια μαζι, γυρω στα 0,7lt).
Eκτος ενυδρειου, εχω λιγο siporax (περιπου 0,3lt), τα υπολοιπα σφουγγαρια του εσωτερικου φιλτρου και βεβαια ολα τα υλικα του fluval (σφουγγαρια-bio foam, bio-max, carbon)
Μονο τα κεραμικα υλικα τα βαζεις στο εξωτερικο φιλτρο και συμπληρωνεις και καινουρια για να γεμισουν τα καλαθια.
Τα βαζεις χωρις καλτσες και διχτακια. Και οχι διαφορετικα υλικα στο ιδιο καλαθι αχταρμα. Το καθενα σε δικο του καλαθι, και κατα προτιμηση τα μακαρονοειδη (πχ σιποραξ) πρωτα (συμφωνα με το ροη του νερου) και μετα τα στρογγυλμενα (πχ substrat, ελαφροπετρα)

Φυσικα κρατας μεσα στη θεση τους, τα μαμισια μηχανικα σφουγγαρια του φιλτρου.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01536 seconds with 11 queries