Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #41  
Παλιά 09-01-14, 16:58
lionor Ο χρήστης lionor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 574
Προεπιλογή

Λοιπον παιδια, αν μπορειτε, λυστε μου μερικες αποριες....:

Αρχικα το φιλτρο σκεφτομαι να το τοποθετησω, στην μεση του επιπλου, κι αν δεν με βολεψει εκει, θα το βαλω στο αριστερο ντουλαπακι. Την εξοδο θα την βαλω αριστερα του ενυδρειου και η εισοδος θα μπει μεσα στο φιλτροκουτι. Την τοποθετηση θα την κανω στην προγραμματισμενη μερα αλλαγης του νερου.
Οσον αφορα την λειτουργια του φιλτρου, οταν θα δουλεψει για 1η φορα, η εξοδος πρεπει να ειναι ολοκληρη μεσα στο νερο ή δεν μας πειραζει αυτο; (γιατι σκεφτομαι να το βαλω σε λειτουργια καθως θα γινεται η αλλαγη νερου...) Ακομη δεν εχω καταλαβει τι γινεται αν ας πουμε ειναι καλοκαιρι και υπαρχει εξατμιση και πεσει η σταθμη του νερου πιο χαμηλα απο την εξοδο, και γινει μια ολιγολεπτη διακοπη ρευματος. Θα λειτουργησει κανονικα οταν θα ρθει το ρευμα ή θα παρει αερα και θα θελει...τρομπαρισμα; Και κατι ακομα: τα καλαθακια που εχει μεσα, μπορουμε να τα γεμισουμε με υλικα μεχρι πανω-πανω ή πρεπει να εχουν καποιο κενο αναμεσα τους;
Τωρα οσον αφορα το...μπολι, θα παρω φυσικα υλικα απο το εσωτερικο φιλτρο. Εννοειται πως τα 4 πλαινα σφουγγαρια του fluval, θα τα αφησω ως εχουν. Στα καλαθακια τωρα, σκεφτομαι 2 λυσεις για την τοποθετηση υλικων μεσα τους: 1) αφηνω τα bio-foam στο κατω καλαθι, στο μεσαιο βαζω siporax και στο πανω-πανω βαζω siporax-substrat και απο πανω filter wool, 2) γεμιζω ολα τα καλαθια με siporax-substrat και filter wool πανω πανω
Εσεις τι μου προτεινετε;
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01511 seconds with 11 queries