Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #6  
Παλιά 05-01-14, 19:50
Το avatar του χρήστη Παναγιώτης Κ
Παναγιώτης Κ Ο χρήστης Παναγιώτης Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-11-2011
Περιοχή: Άρτα
Μηνύματα: 3.053
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ksamuel Εμφάνιση μηνυμάτων
Οχι το ενυδρειο δεν το εχω στησει ακόμα.
Απλα έχω τον βραχο μεσα στο παλιο 100λ και περιμένω να στησω το καινουριο αφου είμαι σιγουρος για τα επομενα βήματα. Για τα λιτρα του ενυδρειου τι έχεις να πεις? τα 240λ μηπως θα ήταν καλύτερη κίνηση?

Το θεμα του φωτισμου του ενυδρειου δεν το εχω αγγιξει ακομα. Αφου καταληξω στα κοραλλια, που θα ήθελα ****** αλλα κ σκληρα, θα το συζητησουμε γιατι οπως εχω διαβασει ειναι πολυ σημαντικος παραγοντας.

https://imagizer.imageshack.us/v2/24...0/163/wj2s.jpg
Πάντως αν τον εξοπλισμό που έχεις στον πρότεινε πετσοπάς, καλά σου είπε.
Τώρα για κάτι άλλο δεν μας είπες, ούτε για την απώλεια που είχες.
Τα λίτρα του ενυδρείου(180) είναι καλά. Τώρα τα 240 θα ήταν καλύτερα, αλλά είναι στο χέρι σου. Μην κοιτάς τόσο το μήκος. 1 μέτρο είναι καλά. Αν μπορείς να βρεις με μεγαλύτερο πλάτος θα στο πρότεινα μιας και το ριο 180 και το 240 έχουν 40 πλάτος. Είναι καλά το 40, αλλά το 50 και το 60 θα ήταν πολύ καλύτερα και θα βοηθούσε σε πιο ομοιόμορφη κυκλοφορία.

Για το θέμα του φωτισμού, μην φορτώσεις το ενυδρείο σου με πολλά βάτ. Τα 90 που έχει στο φωτιστικό του(2 * 45 βατ) είναι μια χαρά για τα κοράλια που θές. Τώρα για σκληρά με έξυπνο στήσιμο βράχου μπορείς να βάλλεις κάποια.
Αναφορικά θα είσαι μισό βατ ανα λίτρο, αλλά είναι μια χαρά. Δεν είναι λίγοι αυτοί που έχουν κρατήσει σκληρά ακόμα και με μικρότερη αναλογία.
Αργότερα βλέπεις αν θες να το αναβαθμίσεις.
Για softies και lps δεν υπάρχει θέμα. Μπορείς άνετα.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01627 seconds with 11 queries