Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #9  
Παλιά 04-01-14, 16:36
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από 60lt Εμφάνιση μηνυμάτων
Έχω διαβάσει για τη διαδικασία αλλά δε τη γνωρίζω στην πράξη καθόλου. Θυμάμαι κάπου διάβαζα ότι με την τύρφη γίνεται πιο θολό και σκουρόχρωμο το νερό. Δε ξέρω αν είμαι ακόμα έτοιμος να μπλέξω με συνθήκες νερού. Άντε να φτάσω μέχρι CO2 να το έχω και για τα φυτά. Από PH 7,8 και KH 8 με χρήση CO2 πόσο μπορεί να κατεβάσω το PH?

το co2 δεν το βαζουμε για να φτιαξουμε το νερο για τα ψαρια.το βαζουμε για τα φυτα.η πτωση του Ph ειναι παρενεργεια της χρησης του,δεν ειναι αυτος ο σκοπος του.στην πραγματικοτητα αφαιρει πραγματα απτο νερο που χρειαζονται τα ψαρια(κατα κυριο λογο οξυγονο)

η χρηση φυλλων και τυρφης για να μαλακωσεις το νερο, ειναι πιο ευκολη ιστορια αποτι η χρηση διοξειδιου.γιατι εκει μπλεκεις με πολυ περισσοτερες παραμετρους.και πιο πολυ προσοχη χρειαζεται και πιο πολλα εξοδα.(ειδικα στα λιτρα που μιλαμε τωρα)

οπως και ναχει,δεν γινεται να μην μπλεξεις με το νερο.οτι ειδος νερου και αν χρειαστεις τελικα.
ειναι το πιο σημαντικο πραγμα.ειναι σαν να λες οτι δεν θες να μπλεξεις με τον αερα του σπιτιου σου.αν αναπνεεις καπνο θα κατσεις να τον αναπνεεις?

απλα αν ειναι λιγος,θα διορθωσεις το προβλημα ευκολοτερα αποτι αν ειναι πολυς.το ιδιο πραγμα ειναι και με το νερο στα ψαρια.

Δε ξέρω τί ακριβώς σημαίνει το πιο κοντά. Αν θυμάμαι καλά το PH 7 με το 7,8 δε σημαίνει απλά διαφορά 0,8 και τί έγινε... Είναι νομίζω 8 φορές πιο αλκαλικό το ένα διάλυμα από το άλλο.

πιο κοντα,σημαινει πιο κοντα στις τιμες νερου που εχουνε στη φυση τα ψαρια.μπορει να εχεις Ph7.5 στη βρυση και τα ψαρια που θα διαλεξεις να μπορουνε να ζησουνε σε αυτο,αλλα αν στη φυση ζουνε σε ποταμι που τον περισσοτερο καιρο εχει Ph 6.8 η 6.5 και τιμη 7.5 πιανει μονο ενα 3μηνο το χρονο,τοτε το 7.5 ειναι οριο.τα αναγκαζεις δηλαδη να ζησουν συνεχως σε συνθηκες που γιαυτα ειναι οριακες.

γιαυτο οταν κοιταμε τα προφιλ και τις συνθηκες νερου που χρειαζεται ενα ψαρι κοιταμε να πετυχουμε τις τιμες που βρισκονται στη μεση και οχι στα ακρα.

ναι η διαφορα μεταξυ τιμων του Ph ειναι λογαριθμικη.αρα μια μοναδα διαφορα ειναι δεκα φορες μεγαλυτερη απτην προηγουμενη.
γιαυτο λεμε οτι οι αλλαγες νερου πρεπει να γινονται αργα,πρεπει να γινεται προσαρμογη στα ψαρια πριν μπουνε στο ενυδρειο κλπ.γιατι η αποτομη μεταβολη στο ph μπορει να προκαλεσει οσμωτικο σοκ.

η σκληροτητα ειναι αλλο θεμα.καθε ψαρι ζει στον τοπο που ζει στη φυση γιατι ειναι προσαρμοσμενο να ζει στο συγκεκριμενο μερος.αν το αναγκασουμε να ζησει σε διαφορετικες συνθηκες,ειναι σχεδον σιγουρο οτι καποια στιγμη θα εχει προβληματα.αλλες ασθενειες μπορει να αναπτυχθουνε σε σκληρο νερο,αλλες σε μαλακο.
ενα ψαρι μαλακου νερου που μπορει να αντιμετωπισει καποιο παθογονο που ζει σε μαλακο νερο (γιατι εχει προσαρμοστει να ζει μαζι του),δεν σημαινει οτι δεν θα εχει προβλημα αν το βαλουμε σε σκληρο νερο.ασχετα αν σε καποιες στιγμες της ζωης του ζει και στη φυση σε τετοιο νερο.

μην ξεχνας οτι στη φυση τα ψαρια εχουνε και αλλους τροπους να αμυνθουνε.
μπορει εκεινες τις περιοδους να αλλαζει και η πηγη τροφης τους παροδικα,και εκεινη η τροφη να τους προσφερει φυσικα "φαρμακα" που τα βοηθαει.
ειναι παρα πολλα αυτα που παιζουνε ρολο και πολλα που δεν ξερουμε.

οποτε η πιο ασφαλης προσεγγιση ειναι να δινουμε στα ψαρια, το νερο στο οποιο ζουνε τον περισσοτερο καιρο.
το μεσο ορο δηλαδη.
το αν δεν εχουνε προβλημα,επειδη τα ψαρια στα μαγαζια δεν ειναι αγρια αλλα ειναι ψαρια εκτροφης και αρα εχουνε συνηθησει,ειναι αλλη κουβεντα κατα τη γνωμη μου.δεν διαφωνω ακριβως,αλλα δεν ειναι κατι που κανω με τα ψαρια μου.
αν αποφασισεις τι ψαρια θα βαλεις,θα παρεις και γνωμες για το τι να κανεις.υπαρχουνε λυσεις.το θεμα ειναι εσυ τι εισαι διατεθειμενος να κανεις.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02365 seconds with 11 queries