Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #50  
Παλιά 03-01-14, 16:27
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ελιοτ Εμφάνιση μηνυμάτων
θα ηθελα να γινει αυτη η κουβεντα.
ολα τα φιλτρα της αγορας που εχω δει, εκτος το fx5 που ειναι αλλη κατηγορια, την αντλια την εχουν στην επιστροφη του νερου προς το ενυδρειο και οι λογος ειναι α. να μην πιανει αμεσως βρωμια η φτεροτη και β, σημαντιοτερο ισως σε περιπτωση βλαβης της τσιμουχας κεφαλης να μην εχουμε διαροοη νερου γιατι στι φιλτρο μεσα υπαρχει υποπιεση και οχι πιεση (υπαρχουν αρκετες αναφορες χομπιστων που σε δικοπη ρευματος πλημηρισαν απο διαρροη νερου απο την κεφαλη του φιλτρου και το προβλημα προσωρινα λυνεται με την τοποθετηση βαζελινης γιατι αυτη μας δινει αυτα τα δεκατα του χιλιοστου που εχει κατσει το ορινκ).
σε περιπτωση που θελουμε για το κεφι μας να συνδεσουμε 2 φιλτρα στην σειρα η εισαγωγη του νερου πρεπει να παει στο μεγαλυτερο φιλτρο (οπως πολυ σωστα λεει ο Γιαννης και εξηγει τους λογους) απο εκει στο μικροτερο απο το οποιο θα γινει και η επιστροφη στο ενυδρειο, στο ρευμα θα βαλουμε το 2ο φιλτρο το μικρο ετσι ωστε να μην εχουμε πιεση σε καποιο απο τα δυο φιλτρα για τον λογο που εξηγησα πιο πανω.
Συμφωνώ ως προς την υποπίεση και η οποία στον τρόπο που περιγράφει ο Γιάννης (και γι' αυτό συμφώνησα μαζί του)... ΔΕΝ αυξάνεται όπως πιθανολογώ (γιατί ειδικός ΔΕΝ είμαι) ότι θα γίνει στην περίπτωση που συνδεθεί στο ρεύμα το 2ο φίλτρο που προτείνεις (αρχικά καλά το πήγες... αλλά στην συνέχεια το άλλαξες).
Θα πρέπει να ληφθεί υπ' όψιν ότι... η άποψη μου αφορά ίδια ή παρόμοια φίλτρα (δηλαδή πχ. ένα 1200άρι για 1ο και ένα 1000άρι για 2ο)... όχι ένα 1200άρι και ένα 250άρι (σε αυτήν την περίπτωση, εγώ θα τα έβαζα σε ξεχωριστή λειτουργία).
Επίσης ΔΕΝ θα ρίσκαρα, την εν σειρά λειτουργία των 2 και μοναδικών φίλτρων του ενυδρείου μου.-
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02286 seconds with 11 queries