Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #14  
Παλιά 31-12-13, 18:16
Το avatar του χρήστη maniac
maniac Ο χρήστης maniac δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-03-2007
Περιοχή: Πεντέλη Αθηνα
Μηνύματα: 138
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κουραμπιές Εμφάνιση μηνυμάτων
με βαθος 80 πας σε ΜΗ αν μιλαμε για μετρια και πανω, φυτα. Τ5 τα ξεχνας, και τα led με 60 μοιρες φακο ισως κανουν.
Τελικα το βαθος εινα 70κατι. Σε αλλο 200λιτρο που ειχα με βαθος 60 με 2 τ5 δεν ειχα προβλημα αναπτυξης στην πλειοψηφια των φυτων με μονο ταμπλετες για λιπασμα. Μετα εβαλα co2 και μια κομπακτ 55βατ αλλα δεν ειδα καμια φοβερη διαφορα.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από golf4470 Εμφάνιση μηνυμάτων
Η ψυκτρα κ οι ανεμιστήρες στα power led ειναι μονόδρομος για να εξασφαλίσεις τον χρόνο ζωής των led σου κ να μην πανε χαμένα τα χρήματα σου. Τωρα τα 80εκ βάθος ειναι ένα θέμα. Θα μπορούσες να πας σε προβολείς 20 ή 50w αλλα προσωπική μου γνώμη θα σου δούλευαν καλα κ τα cree XM-L2 τα οποία ειναι 10w κ εχω ακούσει ότι έχουν χρησιμοποιηθεί μέχρι κ 1 μετρο βάθος. Δώσε μας λίγο διαστάσεις της γυαλας σου.
Όσο αφορά το φάσμα σου στα φυτεμένα πρέπει να ειναι warm white γύρω στα 3500Κ, neutral white κ μερικά κόκκινα. Μπλε μη χρησιμοποιήσεις καθόλου γιατι θα έχεις προβλήματα με άλγες.
Οι διαστασεις ειναι 170χ85χ55. Το καθαρο υψος νερου ειναι στα 70+. Ειναι η πρωτη φορα που βαζω φυτα στο ενυδρειο και ο φωτισμος ειναι 4 τ8, οι 2 σιλβανια. Αυτα που εχω βαλει τον τελευταιο μηνα ειναι ευκολα προς μετρια, καποια μεγαλωνουν κανονικα αλλα δεν θελω να το αφησω στην τυχη.
Και εγω τα 10βατ εβλεπα σαν επιλογη ισως και 5βατ για να ειναι απλωμενα καλυτερα. Η αναλογια 2 θερμα 2 λευκα 1 κοκκινο πλησιαζει στον συνδυασμο που λες;

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη maniac : 31-12-13 στις 18:16 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01484 seconds with 10 queries