Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #4  
Παλιά 17-08-05, 19:22
Το avatar του χρήστη Pritanis
Pritanis Ο χρήστης Pritanis δεν είναι συνδεδεμένος
DiscusModerator
 
Εγγραφή: 10-11-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.567
Προεπιλογή

Μια καλη πατεντουλα που εκανα και μου ελυσε τα χερια ειναι η παρακατω.....
Χρησιμοποιουμε μια σωληνα απο αλφαδολαστιχο στο μηκος που επιθυμουμε. Εγω πεταω το νερο στο μπαλκονι που ειναι διπλα στο ενυδρειο. Τεσπα...
Αγοραζουμε δυο πλαστικες βανουλες και τις βαζουμε στις δυο ακρες του σωληνα.
Στην ακρη που θα σιφωναρουμε εννωνουμε στην βανουλα ενα κομμενο πλαστικο μπουκαλακι (εγω χρησιμοποιησα ενα 250μλ μπουκαλι λιπασματος, επισης κανουν και τα μπουκαλια της τετρα που χωνονται παντου) απο το οποιο αφαιρουμε τον πατο. Καλο ειναι να αφαιρεσουμε και ενα κομματι μεγαλυτερο απο την μια μερια του μπουκαλιου ωστε να δημιουργησουμε μια μικρη βενταλια....Κουνωντας ελαφρα το μπουκαλι ανακατευουμε το πυθμενα και σιφωναρουμε καλυτερα...
Πρωτη λειτουργια.... Κλεινω το ενα βανακι και απο το αλλο γεμιζω τον σωληνα.
Κλεινω και το αλλο βανακι. Βαζω την ακρη του σωληνα με το μπουκαλι μεσα στο ενυδρειο και ανοιγω το βανακι. Την στερεωνω μεσα στο ενυδρειο... Βγαζω την αλλη ακρη στην αποχετευση που ειναι σιγουρα πιο χαμηλα απο το ενυδρειο και ανοιγω και την βανα αυτη.... Εχω συνεχη ροη και καθαριζω γρηγορα και οικονομικα το ενυδρειο. ΠΡΟΣΟΧΗ.... Οταν τελειωσω κλεινω πρωτα το βανακι εξοδου στην αποχετευση και μετα αυτο που ειναι μεσα στο ενυδρειο....Ετσι ο σωληνας μενε γεματος και μπορει να χρησιμοποιηθει την επομενη φορα χωρις να χρειαστει νεο γεμισμα....
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01466 seconds with 10 queries